{"vars":{{"pageTitle":"Nowy Parlament Europejski będzie mniej zielony. „Wyniki wyborów są bardzo niepokojące”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","europejski-zielony-lad","klimat","koalicja-klimatyczna","main","najnowsze","parlament-europejski","polityka-klimatyczna","unia-europejska","wybory-do-parlamentu-europejskiego"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"11 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713749}} }
300Gospodarka.pl

Nowy Parlament Europejski będzie mniej zielony. „Wyniki wyborów są bardzo niepokojące”

Zieloni i Lewica stracili, a prawicowe grupy zyskały w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. O decyzje dotyczące polityki klimatycznej i środowiskowej może być trudniej. Europejski Zielony Ład nie zniknie, ale unijni decydenci powinni w większym stopniu brać pod uwagę kwestie społeczne, uważają eksperci.

Według wstępnych wyników dla całej UE, w Parlamencie Europejskim największą grupą pozostanie Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci), której przypadnie 185 z 720 mandatów. W poprzedniej kadencji było to 176 z 705 mandatów.

Drugie miejsce zajmie Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, któremu przypadnie 137 mandatów (wobec 139 w poprzedniej kadencji). Na trzecim miejscu będzie liberalna grupa Odnowić Europę z 79 mandatami (wobec 102).

Prawicowa grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy będzie miała 73 europosłów (wobec 69). A skrajnie prawicowa Tożsamość i Demokracja zdobyła 58 mandatów (wobec 49).


Czytaj też: Wyzwania klimatyczne i nie tylko. Tym UE będzie musiała się zająć zaraz po wyborach


Na samym końcu znaleźli się Zieloni – 52 mandaty (wobec 71) i Lewica – 36 mandatów (wobec 37). Partie niezrzeszone w żadnej z grup w Parlamencie Europejskim wprowadzą 46 deputowanych. Do tego dochodzi 53 posłów z partii, które pierwszy raz dostały się do Parlamentu Europejskiego.

Ta ostatnia grupa może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ nie wiadomo jeszcze, do której z grup dołączą. Ich decyzje mogą zmienić ostateczny układ sił w Parlamencie.

Wyzwanie dla nowego PE

W UE znacznie umocniły się partie skrajnie prawicowe, nastawione do integracji europejskiej wrogo i coraz częściej w centrum swej narracji stawiające krytykę Europejskiego Zielonego Ładu. Na tym tle Polska może wydawać się jaskółką nadziei – komentuje wyniki wyborów Krzysztof Mrozek, kierownik programu Fundusze Europejskie dla Klimatu w Polskiej Zielonej Sieci.

Zwraca jednak uwagę, że i w Polsce niemal połowę głosów (48,24 proc.) zdobyły partie otwarcie kontestujące Europejski Zielony Ład, czyli PiS i Konfederacja.

Wyniki wyborów europejskich są bardzo niepokojące, uważa Zbigniew Karaczun, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i ekspert Koalicji Klimatycznej.

Wobec postępującego kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i degradacji środowiska, a także coraz większych zagrożeń zewnętrznych, Europa potrzebuje dziś, jak chyba nigdy wcześniej, solidarności i jedności. Bez nich nie powstrzymamy zmiany klimatu i nie zapewnimy bezpieczeństwa zarówno obecnemu jak i przyszłym pokoleniom – mówi ekspert.

Stawia to przed nowo wybranymi europosłankami i europosłami wyzwanie znalezienia takich sposobów powstrzymania katastrofy klimatycznej i ekologicznej, które nie tylko będą skuteczne, ale będą wzmacniać europejską demokrację i solidarność krajów członkowskich UE – dodaje.

Zielony Ład nie zniknie

Wynik wyborów nie oznacza, że Zielony Ład zniknie. Odchodzące instytucje przygotowały się na taką sytuację, większość przepisów go wprowadzających została przyjęta i nowa Komisja Europejska skupi się na ich wdrażaniu – mówi Krzysztof Mrozek.

Jego zdaniem w sferze narracyjnej akcent padnie na reindustrializację, a drażliwe tematy zostaną wyciszone. Za to już niedługo ruszą negocjacje budżetu UE na lata 2028-2034, którego rola w finansowaniu zielonej transformacji będzie kluczowa.

Należy spodziewać się dążenia skrajnej prawicy do jego obniżenia. Kluczowa będzie rola Polski, wysyłającej do UE mocną reprezentację frakcji Europejskiej Partii Ludowej i sprawującej prezydencję w Radzie UE w pierwszej połowie przyszłego roku. Jeszcze nigdy zielona transformacja tak bardzo nie zależała od determinacji i ambicji rządu w Warszawie – zauważa ekspert.

Znaczenie kwestii społecznych

Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego podkreśla, że kampanijna narracja nie oddaje rzeczywistych poglądów obywateli i obywatelek UE.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Pokazuje to między innymi majowy Eurobarometr – większość z nas nadal jest przekonana, iż problemy środowiskowe mają bezpośredni wpływ na ich codzienne życie i zdrowie, w Polsce – 74 proc. Co istotniejsze, 81 proc. Polaków zgadza się z tym, że unijne regulacje są konieczne dla ochrony środowiska w naszym kraju. Nadal martwimy się problemami z odpadami, wodą, zmianą klimatu i chcemy, by były rozwiązywane – wylicza ekspertka Koalicji Klimatycznej.

O tych rezultatach powinni pamiętać nowi posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie muszą zwrócić uwagę na pogodzenie środowiskowych i klimatycznych przepisów z potrzebami społecznymi.

Jednym z priorytetów na nową kadencję musi być zadbanie o uproszczenie języka, lepszą komunikację, o szerokie, powszechne działania informacyjne i edukacyjne, które zapewnią przeciwwagę dla nasilającej się dezinformacji, w tym dotyczącej zmiany klimatu i polityk pro-klimatycznych – podkreśla Urszula Stefanowicz.

O poparcie dla polityki klimatycznej UE może być trudniej, kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące tak zwanego ETS2. Opłaty od emisji gazów cieplarnianych będą obowiązywać także w odniesieniu do paliw w transporcie i ogrzewaniu. Zbiegnie się to z ograniczenim „zielonego” finansowania, zwraca uwagę Simone Tagliapietra z think tanku Bruegel.

– To tylko pomoże skrajnie prawicowym partiom w narracji zrzucania winy na Brukselę – powiedział analityk w rozmowie z Bloomberg News.

Polecamy także: