{"vars":{{"pageTitle":"Obcokrajowcy zakładają mikrofirmy w Polsce. Jedna grupa się wyróżnia. I nie chodzi o Ukraińców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bialorusini","branza-it","jdg","jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza","mikrofirmy","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"7 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":606382}} }
300Gospodarka.pl

Obcokrajowcy zakładają mikrofirmy w Polsce. Jedna grupa się wyróżnia. I nie chodzi o Ukraińców

Białorusini założyli w pierwszej połowie roku w Polsce prawie 4,5 tys. firm. Większość z nich działa w branży IT. Zagraniczni specjaliści zza wschodniej granicy coraz częściej zakładają w Polsce jednoosobowe działalności gospodarcze. To szansa dla polskiej gospodarki.

Od stycznia 2022 r. do końca czerwca 2023 r. obywatele Białorusi założyli w Polsce 11 716 jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). W samym 2022 r. w Polsce do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszono 108 tys. Białorusinów. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 r.

Skąd taki wzrost zainteresowania Białorusinów poszukiwaniem możliwości pracy za granicą i współpracy z polskimi firmami? Wiąże się to z represyjną polityką w Białorusi. Z nią często idą w parze trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na zainteresowanie Białorusinów wpływa też perspektywa zamknięcia granicy polsko-białoruskiej.

Co czwartą zagraniczną JDG w Polsce zakłada Białorusin

Dużą dynamikę powstawania w Polsce nowych białoruskich firm zaobserwowano w I połowie 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywał się wysoki poziom zakładania nowych biznesów, sięgający średnio miesięcznie 740 JDG.

W I połowie 2023 r. Białorusini założyli 4457 firm. To oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku i stanowi 61 proc. białoruskich JDG powstałych w całym 2022 r.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W ogóle niemal jedna czwarta (24 proc.) zagranicznych JDG zarejestrowanych w Polsce od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. ma właściciela z obywatelstwem białoruskim. Jest to druga, po Ukraińcach, najliczniejsza grupa cudzoziemców, którzy w Polsce założyli własny biznes. Ich liczebność i struktura branżowa mogą mieć istotny wpływ na procesy zachodzące w poszczególnych segmentach naszego rynku.

Wśród białoruskich JDG zakładanych w Polsce w okresie styczeń 2022 – czerwiec 2023, aż 66 proc. działa w informacji i komunikacji. Tak wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Wśród 7,9 tys. firm z sekcji Informacja i komunikacja zdecydowana większość (86 proc.) zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem. Nieco częściej niż co dziesiąta białoruska firma w Polsce (11 proc.) prowadzi działalność profesjonalną, naukową lub techniczną. Mniej firm (5 proc.) działa w budownictwie.

Struktura branżowa białoruskich JDG może sprzyjać uzupełnieniu brakujących w Polsce pracowników, szczególnie z wysokimi kompetencjami z zakresu IT. W tej sytuacji istotne jest wykorzystanie szansy, aby powstające w Polsce firmy białoruskie stały się czynnikiem sprzyjającym przyspieszeniu cyfryzacji polskich firm.

Czytaj także: