Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości obniżenia składki zdrowotnej nie od 1 stycznia 2025 r., jak wcześniej planowano, ale na przykład od II lub III kwartału przyszłego roku. Możliwy jest też wariant z rozwiązaniem przejściowym, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana.
– Nie wykluczam takiej opcji, nic nie wykluczam. […] Być może będzie jakiś wariant przejściowy i wariant docelowy, być może będzie wariant docelowy już z jakimś elementem przejściowym po drodze, innymi słowy, że uchwalimy przepisy, które będą docelowe, a w przejściowym okresie będzie inaczej – powiedział Neneman w Tok FM.
Dyskusje trwają
Pytany też, czy obniżka składki mogłaby wejść w życie później niż od 1 stycznia 2025 r. – jak zapowiadano – czyli np. od 1 kwietnia przyszłego roku, Neneman powiedział: – Nie wykluczam takiej możliwości, wszystko zależy od tego, co zostanie wydyskutowane, jesteśmy w dialogu z ZUS-em.
– Zrobiliśmy takie spotkanie […], gdzie zaczęliśmy rozmawiać, co jest, a co nie jest możliwe. […] Bardziej teraz rozumiem, co ZUS może zrobić szybko, a czego nie może zrobić szybko i […] części tych zmian, które wymagają przeorania systemu informatycznego, ich się nie da zrobić. Tak to być może będzie potrzeba pierwszego kwartału – pierwszego albo drugiego, nie przesądzajmy. Natomiast są zmiany, które są możliwe do przeprowadzenia szybko – podkreślił wiceminister.
Minister finansów Andrzej Domański informował pod koniec lipca, że na obniżkę składki zdrowotnej ma w przyszłym roku trafić z budżetu państwa kwota 4 mld zł.
To też może Cię zainteresować:
- Co ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? Minister zapowiada koalicyjny projekt
- Co dalej ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców? PSL obiecuje własny projekt
- Składka zdrowotna dla przedsiębiorców na nowo. Rząd próbuje odwrócić Polski Ład
- Jak obniżać to dla wszystkich, czyli nowy pomysł na składkę zdrowotną. Poseł Petru zgłasza projekt