{"vars":{{"pageTitle":"Obniżki stóp procentowych? Jeszcze poczekamy. Złe wiadomości dla kredytobiorców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["agencje-ratingowe","finanse","finanse-osobiste","makroekonomia","najnowsze","polityka-pieniezna","rating","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"11 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":708819}} }
300Gospodarka.pl

Obniżki stóp procentowych? Jeszcze poczekamy. Złe wiadomości dla kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpocznie obniżki stóp procentowych w przyszłym roku – wyniosą one łącznie 100 punktów bazowych w 2025 r., prognozuje Fitch Ratings. Według agencji, inflacja średnioroczna wyniesie 4 proc. w tym i 3,8 proc. w przyszłym roku.

Oczekujemy, że inflacja wyniesie średnio 4 proc. w 2024 r. i 3,8 proc. w 2025 r., powyżej prognozowanych 2,9 proc. i 2,4 proc. dla mediany A. Obecnie nie spodziewamy się obniżek stóp procentowych banku centralnego w 2024 r. i umiarkowanych obniżek w 2025 r. (do 4,75 proc. na koniec 2025 r. z 5,75 proc. obecnie). Polityka pieniężna stała się upolityczniona w związku z przedwyborczymi obniżkami stóp procentowych i próbą postawienia prezesa banku centralnego przed Trybunałem Stanu przez grupę parlamentarzystów – czytamy w komunikacie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Agencja wskazała, że inflacja CPI nadal szybko spadała – do 2 proc. rdr w marcu z 8,2 proc. we wrześniu, głównie dzięki niższym cenom żywności i energii oraz w pewnym stopniu dzięki inflacji bazowej.

Inflacja ponownie wzrosła w kwietniu do 2,4 proc., biorąc pod uwagę koniec zerowej stawki VAT na większość artykułów spożywczych (powrót do 5 proc.). Inflacja bazowa pozostała na podwyższonym poziomie 4 proc. w kwietniu z powodu napięć na rynku pracy i luźnej polityki fiskalnej. Nowy wyższy limit cen energii elektrycznej i gazu (obowiązujący od lipca) spowoduje dalszy wzrost inflacji zasadniczej – czytamy dalej.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.

Polecamy także: