Obniżki stóp procentowych nie byłyby zasadne w tym roku, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Według niego inflacja bazowa nie spada w „satysfakcjonującym tempie”.
– Myślę, że z dokumentów, które znamy, nie wynika, aby obniżka była zasadna w tym momencie [w tym roku]. Każdy kolejny miesiąc niesie ryzyka w drugą stronę, mówię o ryzykach wynikających z polityki fiskalnej – powiedział Litwiniuk w Radiu Tok FM.
Członek Rady ocenił, że nie widzi, by istniała większość w Radzie za podwyżką stóp procentowych.
– Dzisiaj takiej nie widzę [większości za podwyżkami stóp], natomiast widzę argumenty, które w określonych uwarunkowaniach mogłyby przemawiać za skorygowaniem tego błędu, który nastąpił we wrześniu i październiku ubiegłego roku, czyli przedwczesnego i nadmiernego poluzowania – dodał Litwiniuk.
Wskazał, że podwyżki w sferze budżetowej, waloryzacja 500+ i odmrożenie cen energii oraz przywrócenie 5 proc. VAT na żywność są głównymi elementami niepewności ścieżki inflacji.
Szczegóły poznamy
– Wczoraj minister klimatu zapowiedziała przedstawienie pewnych rozwiązań dotyczących mechanizmów osłonowych [dot. cen energii] w perspektywie 3 tygodni. Jeśli będzie to przed momentem „cut-off’ opracowywania projekcji marcowej to będzie wariant, który może coś pokazać jeśli chodzi o kształtowanie się ścieżki inflacji – zapowiedział Litwiniuk.
– Trzeba obserwować narastanie inflacji na bieżąco, z miesiąca na miesiąc, a to się dzieje po 0,7; 0,4, 0,5 pkt proc. miesięcznie to cały czas nie prowadzi nas do celu – dodaje członek Rady Polityki Pieniężnej.
Obniżki stóp nie będzie
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenił na lutowej konferencji prasowej, że nie widać perspektyw, żeby w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) powstała większość za obniżką stóp procentowych do końca tego roku. O ile wszystkie dane będą się tak rozwijać, jak przewiduje bank centralny, zastrzegł.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W tym tygodniu RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną na poziomie 5,75 proc.). Od listopada ub.r. RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ostatnio obniżyła je w październiku o 25 pb – w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75 proc. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp – o 75 pkt proc. do 6 proc. w przypadku stopy referencyjnej.
– Czy ja dopuszczam przez cały przyszły rok brak zmian stóp procentowych i pozostawienie stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc.? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć: tak. Natomiast to nie oznacza, że zapowiadam, iż tak się oczywiście stanie. Będzie to zapewne zależało od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej – ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski w rozmowie z ISBnews w listopadzie 2023 roku.