{"vars":{{"pageTitle":"Obniżki stóp procentowych tuż tuż? Rynek stawia pieniądze na taki zakład","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["hreit","kredyt-hipoteczny","lokata","najnowsze","prognozy-ekonomiczne","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe","wibor"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"27 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":591580}} }
300Gospodarka.pl

Obniżki stóp procentowych tuż tuż? Rynek stawia pieniądze na taki zakład

Gracze rynkowi stawiają swoje pieniądze na to, że stopy procentowe w Polsce pójdą w dół, a więc tańsze będą kredyty. Ale jednocześnie bankowe lokaty dadzą mniejszy zysk, który i tak nie jest wygórowany. Na razie niewiele się zmienia: rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w pandemii jest dwa razy wyższa, niż w momencie zawierania umowy kredytowej. 

Analitycy HREIT, firmy zajmującej się m.in. inwestycjami na rynku nieruchomości, zwracają uwagę, że już od kilku miesięcy gracze rynkowi spodziewają się obniżek stóp procentowych.

– Wiara w realizację takiego scenariusza jest powszechna. Na początku ostatniego tygodnia czerwca 2023 roku trzyletnie kontrakty terminowe wyceniały bowiem koszt pieniądza w Polsce (WIBOR 3M) na 5,3 proc. To wyraźnie mniej niż wynosi teraz podstawowa stopa procentowa wyznaczana przez RPP (6,75 proc.) – podkreśla HREIT.

Kiedy obniżki stóp procentowych

Jednak nie tylko trzyletnie kontrakty na stopę procentową mogą być zwiastunami tańszych kredytów. Podobne przewidywania coraz częściej formułują ekonomiści, a także część członków Rady Polityki Pieniężnej.

– Kiedy do tych zmian może dojść? Najwięksi optymiści wspominają o wrześniu lub październiku 2023 roku. To wymagałoby jednak dalszego dynamicznego spadku inflacji. W najlepszym scenariuszu w bieżącym roku może nawet dojść do kilku cięć stóp, choć bardziej zachowawczy analitycy PKO BP spodziewają się pojedynczego cięcia w bieżącym roku. Jedno jest pewne, na sprawdzenie tych prognoz nie będzie trzeba długo czekać – zauważa Bartosz Turek, analityk firmy HREIT.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Ekspert stawia jednak jedno zastrzeżenie: stopy procentowe rzeczywiście mogą spaść, o ile „w gospodarce albo geopolityce nie nastąpi zwrot, który zmieni przewidywania odnośnie dalszego rozwoju sytuacji ekonomicznej”.

– Dlatego postępując roztropnie warto zawsze przygotowywać domowe budżety również na realizację mniej optymistycznych scenariuszy – pisze Turek. A to oznaczałoby utrzymywanie się podwyższonych rat kredytów przez kolejne miesiące. Dla osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w czasie pandemii, gdy stopy procentowe były bliskie zera, obciążenie ratą się podwoiło. Jak to wygląda dla poszczególnych wartości kredytu pokazuje nasz wykres poniżej:

To też może Cię zainteresować: