{"vars":{{"pageTitle":"Obecne obostrzenia przedłużone do 31 października","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["bialorus","koleje-ukrainskie","kwarantanna","ograniczenia","paszport-szczepionkowy","rada-ministrow","restrykcje","rozporzadzenie","szczepienia-przeciw-covid","ukraina","unijny-certyfikat-covid-19"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"30 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":196527}} }
300Gospodarka.pl

Obecne obostrzenia przedłużone do 31 października

Obecne ograniczenia, nakazy i zakazy będą przedłużone do 31 października 2021 roku – zakłada rozporządzenie Rady Ministrów, które w czwartek weszło w życie.

W rozporządzeniu wprowadzono regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która zaszczepiła się poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Szczepienia poza Polską? Konieczne zaświadczenie

Osoba, która chce otrzymać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID, a zaszczepiła się przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski taką szczepionką, którą dopuszczono do obrotu w Unii Europejskiej, musi przedstawić oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki.


Czytaj także: W Polsce są regiony, gdzie już można byłoby wprowadzić lockdown – wskazuje ekspert


Niezbędne jest również tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego. Ponadto potrzebne jest oświadczenie zawierające zgodę tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID.

Dane o szczepieniach trafią do prowadzonej w postaci elektronicznej karty szczepień.

Co jeszcze w nowym rozporządzeniu?

Rozszerzono katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa. Obejmuje egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.


Czytaj także: Covid Detector ma 100% skuteczności w wykrywaniu koronawirusa, wynika z hiszpańskich badań


Regulacja przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów zwolnionych z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski.

To np. rodzice, którzy na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu lub ugody kontaktują się z małoletnim, które przebywa w innym kraju.

Rozporządzenie reguluje też sprawy zagraniczne

Rozporządzenie umożliwia uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą. W szczególności chodzi o pociągi relacji Kijów-Przemyśl-Kijów, którą obsługują Koleje Ukraińskie.

Przedłużono wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Polski i Białorusi do końca października.

Funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa na służbie oraz osoby, wobec których wykonują czynności, np. konwojują, zwolniono z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej.

Polska rozważa pozwanie KE za bezczynność ws. KPO