{"vars":{{"pageTitle":"Obowiązkowa akceptacja płatności gotówkowych. Sejm przyjął nowelizację ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cashless","gotowka","nowelizacja","platnosci-bezgotowkowe","platnosci-gotowkowe","prawo","przedsiebiorcy","sejm","uslugi-platnicze"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"12 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":174692}} }
300Gospodarka.pl

Obowiązkowa akceptacja płatności gotówkowych. Sejm przyjął nowelizację ustawy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o usługach płatniczych, której celem jest wprowadzenie dla klientów możliwości wyboru między płatnością gotówkową bądź bezgotówkową.

Po wejściu w życie noweli, każdy konsument na terenie kraju będzie mógł bezwarunkowo dokonać zapłaty za towar bądź usługę w gotówce (do kwoty określonej w noweli). A każdy sprzedawca będzie obowiązany do akceptacji takiej formy zapłaty.

Jednocześnie na sprzedawców został nałożony obowiązek akceptowania płatności gotówkowych, jeżeli wartość jednorazowej transakcji nie będzie większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

Za nowelą głosowało 436 posłów, nikt nie był przeciwny, 7 wstrzymało się od głosu.

Przyjęta poprawka zakłada wysokość kwoty maksymalnej

W trakcie prac nad ustawą w komisjach sejmowych przyjęto poprawkę, zakładającą że akceptant będzie miał obowiązek przyjmowania płatności gotówkowych, jeśli wartość jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę płatności z niej wynikającej, będzie nie większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku w III kw. roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa GUS (obecnie 5370,64 zł).


czytaj także: Przedsiębiorcy o wysokich dochodach powinni być na CIT. Skorzystaliby na Polskim Ładzie – wywiad z głównym ekonomistą MF


Prawo wyboru należy do płacącego

Projekt ustawy stanowił przedłożenie prezydenta RP. Podstawowym celem noweli było uregulowanie statusu prawnego akceptacji pieniędzy papierowych poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych.

Wyjątkiem będzie  miedzy innymi sprzedaż online

Nakaz akceptacji gotówki nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku działalności prowadzonej przez Internet, lub jeśli akceptant prowadzi działalność w miejscu bez obecności personelu, a także w trakcie imprezy masowej w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych, jeśli akceptant zamieści stosowną informację w regulaminie tej imprezy.

Jednocześnie projektowana regulacja zakłada brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.

W połowie kwietnia bieżącego roku Narodowy Bank Polski poinformował, że zaproponował wprowadzenie w ramach nowelizacji ustawy o usługach płatniczych (UUP) zapisu o prawnej ochronie konsumenta przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę gotówki.

Sejm przegłosował „Lex TVN”. Za ustawą PiS oraz kilkoro posłów Kukiz’15 i Porozumienia