{"vars":{{"pageTitle":"Od kiedy Nowy Ład wejdzie w życie?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kancelaria-premiera","kancelaria-prezesa-rady-ministrow","nowy-lad","podatki","polski-lad","reforma","reforma-podatkowa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":135287}} }
300Gospodarka.pl

Od kiedy Nowy Ład wejdzie w życie?

Program Polski Ład – zwany do niedawna Nowym Ładem – obejmuje zmiany dotyczące wielu sfer gospodarki i życia społecznego. W najbliższym czasie ma trwać etap konsultacji programu.

Jesienią 2021 roku Rada Ministrów planuje przyjęcie pierwszych projektów ustaw dotyczących głównych założeń Nowego Ładu. Wiele zmian ma wejść w życie od początku 2022 roku, przede wszystkim reforma podatkowa.

Reformy podatkowe od 2022 roku

Zmiany podatkowe stanowiące część Polskiego/Nowego Ładu mogą wejść w życie od nowego roku podatkowego, czyli 2022 roku, powiedział Jan Sarnowski, wiceminister finansów podczas spotkania prasowego 17 maja.


Więcej o zmianach podatkowych w Nowym Ładzie piszemy tutaj: Rozwiązania podatkowe w Nowym Ładzie


Zmiany od 2021 roku

Część zmian, nie obejmujących podatków, może pojawić się na posiedzeniach Sejmu jeszcze w 2021 roku, jak zapowiedziała senatorka Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc w rozmowie z Radiem ZET.

Konkretne daty będą zależeć także od tempa procesu legislacyjnego. Ma na nie wpływ nie tylko Sejm, ale również Senat, w którym partia rządząca nie ma większości.

Zmiany od 2023 roku i później

Plan Polski Ład jest programem wieloletnim. Część zmian ma więc zostać osiągniętych w latach późniejszych, jak zwiększenie procenta PKB przekazywanego na ochronę zdrowia (6 proc. od 2023 roku) czy zmiany dotyczące prawa planowania i gospodarowania przestrzennego, które będą wprowadzane do 2025 roku.


Polecamy też: 5 najważniejszych punktów programu Nowy Ład