{"vars":{{"pageTitle":"Śmieci z Niemiec opuszczą Polskę. Jest porozumienie w sprawie pierwszego ze składowisk","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","niemcy","ochrona-srodwiska","odpady","odpady-niebezpieczne","skladowiska-odpadow"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"26 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":698203}} }
300Gospodarka.pl

Śmieci z Niemiec opuszczą Polskę. Jest porozumienie w sprawie pierwszego ze składowisk

Ministerstwo Klimatu i Środowiska porozumiało się ze stroną niemiecką w sprawie wywozu z Polski 20 tys. ton odpadów niebezpiecznych z miejscowości Tuplice w województwie lubuskim. Trwają rozmowy w sprawie pozostałych lokalizacji, do których nielegalnie trafiły odpady niebezpieczne z Niemiec.

Rozmowy z niemieckimi władzami dotyczą łącznie 35 tys. odpadów niebezpiecznych, które znajdują się w siedmiu lokalizacjach w Polsce. Oprócz Tuplic są to Stary Jawor, Sobolew, Gliwice, Sarbia, Bzowo i Babin.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Zgromadzone dowody potwierdziły, że to odpady, które trafiły do Polski z terytorium Niemiec, przemieszczone w sposób nielegalny. Znajdują się one na nielegalnych składowiskach, na terenach nieprzeznaczonym do tego i niespełniających odpowiednich wymogów – mówiła na konferencji prasowej ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

W listopadzie 2023 roku ówczesny rząd złożył w tej sprawie skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast nowy rząd wznowił rozmowy ze stroną niemiecką.

– Największą część tych odpadów – 20 tys. ton nielegalnie składowane w miejscowości Tuplice – jeszcze w tym roku opuści terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wypracowaliśmy ze stroną niemiecką porozumienie w tej sprawie. Proces rozpocznie się w kwietniu – zapowiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Do Tuplic w 2015 roku trafiły nielegalnie odpady z Saksonii. Inspektorat ochrony środowiska zgłosił tę sprawę do władz landu.

W sprawie pozostałych lokalizacji trwają dalsze rozmowy. Decydującą rolę odgrywa rozporządzenie UE w sprawie transportu odpadów między państwami.

Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami rządu niemieckiego. Chcemy, by poszczególne landy przyjechały na wizję lokalną, byśmy mogli uznać pochodzenie i nielegalne przemieszczenie i by można było rozpocząć tę samą procedurę, co w Tuplicach – dodała szefowa resortu.

Polecamy: