{"vars":{{"pageTitle":"Odpoczynek ważny tak samo jak praca. Ile czasu wolnego mają Polacy?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czas-pracy","czas-wolny","main","najnowsze","odpoczynek","oecd","praca","produktywnosc"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"13 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600873}} }
300Gospodarka.pl

Odpoczynek ważny tak samo jak praca. Ile czasu wolnego mają Polacy?

Czas, jaki poświęcamy na inne aktywności niż praca czy nauka ma niebagatelne znaczenie, także dla gospodarki. Długi sierpniowy weekend to dobra okazja żeby sprawdzić, jak swoim czasem gospodarują Polacy.

Średni czas poświęcany na wypoczynek i rozrywkę przez osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w krajach OECD waha się od około 14 do 16,5 godziny dziennie. Dane organizacji pokazują, że w krajach europejskich osoby zatrudnione w pełnym wymiarze godzin mają więcej czasu wolnego niż gdzie indziej. Jak na tym tle wypada nasz kraj?

Na co poświęcamy czas poza pracą?

Dane dla Polski pokazują średnio ponad 15 godzin przeznaczanych na te dwie kategorie. Wchodzi w nie niemal 11 godzin na sen, odpoczynek i czynności osobiste oraz około 4 godziny 45 minut na rozrywkę, hobby, spotkania towarzyskie i tym podobne aktywności.

Na tle innych państw OECD Polska wypada dość przeciętnie, jeśli chodzi o czas na dbanie o siebie. Widać to na poniższej grafice.

Z kolei w przypadku czasu na zajęcia rozrywkowe i towarzyskie, jesteśmy w tyle za większą częścią badanych państw.

Co Polacy robią w pozostałym czasie? Na pracę płatną lub naukę poświęcamy średnio 4 godziny i 20 minut dziennie. Na pracę nieodpłatną – 3 godziny i 46 minut, a 11 minut – na inne czynności.

Praca lub nauka zajmuje Polakom mniej niż Japończykom czy Koreańczykom, ale też mieszkańcom USA i Wielkiej Brytanii. Mniej od nas godzin na ten cel przeznaczają na przykład mieszkańcy Niemiec, Australii, Danii i Francji.

Jakie znaczenie ma odpoczynek?

Kwestia czasu pracy i regeneracji jest kluczowa dla utrzymania dobrego samopoczucia i wydajności.

Wyniki badań dowodzą, że niedostatek odpoczynku może prowadzić do szeregów negatywnych skutków dla zdrowia, w tym do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, otyłości, a także zaburzeń nastroju. Na poziomie mózgu, brak odpoczynku wpływa na jego strukturę i funkcję, mogąc prowadzić np. do problemów z pamięcią i koncentracją – tłumaczy Franciszek Ostaszewski, psycholog z Uniwersytetu SWPS, cytowany na stronie uczelni.

Zagadnienie czasu przeznaczonego na odpoczynek i rozrywkę interesuje dziś nie tylko psychologię i medycynę, ale też ekonomię.

W jednym z badań z 2018 roku naukowcy z Chin i Holandii przeanalizowali dane o czasie odpoczynku i produktywności w wybranych państwach OECD. Doszli do wniosku, że odpoczynek poniżej optymalnego poziomu 5813 godzin rocznie (niecałych 16 godzin dziennie) zmniejsza produktywność.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Kiedy czas wolny l osiąga optymalny poziom (5813 godzin), czas wolny ma efekt kompensacyjny w stosunku do pracy i może pozytywnie wpływać na wydajność pracy pod względem PKB na mieszkańca na godzinę. W szczególności pokazuje, że czas wolny jest pozytywnie powiązany z wydajnością pracy w niektórych krajach OECDpiszą badacze.

Jednak kiedy ilość czasu wolnego przekroczy poziom optymalny, produktywność zaczyna spadać.

W tej analizie nie brano pod uwagę danych z naszego kraju. Jednak na tle państw OECD Polska charakteryzuje się dość niską produktywnością. W 2021 roku wynosiła ona 46,4 jednostek siły nabywczej PKB na przepracowaną godzinę. Średnia dla państw OECD to 60,8 jednostek.

Potrzebne aktywne podejście

W innym badaniu, badacze z USA i Chin skupili się na danych z tych dwóch państw i Japonii. Również ich analiza pokazała znaczący związek pomiędzy odpoczynkiem a produktywnością. Zauważyli jednak różnice w prawidłowościach pomiędzy gospodarkami.

Badanie to wykazało, że Stany Zjednoczone i Japonia, jako typowe kraje rozwinięte, cieszyły się wyższą wydajnością pracy dzięki dłuższemu czasowi wolnemu i bardziej aktywnemu uczestnictwu w czasie wolnym. Jednak w Chinach, jako typowym kraju rozwijającym się, zwiększony czas wolny nie wykazywał takiego efektu, w dużej mierze dlatego, że uczestnictwo w czasie wolnym w Chinach jest w większości bardziej bierne niż w Ameryce i Japonii – czytamy w artykule naukowym.

Polecamy także: