{"vars":{{"pageTitle":"OECD o Polsce: polityka fiskalna powinna być zacieśniana stopniowo przez kilka lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["deficyt-budzetowy","inwestycje","najnowsze","oecd","pkb","place","polityka-fiskalna","polska","ue","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"4 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":731958}} }
300Gospodarka.pl

OECD o Polsce: polityka fiskalna powinna być zacieśniana stopniowo przez kilka lat

OECD przewiduje, że polska gospodarka urośnie o 2,8 proc. w 2024 roku i przyspieszy do 3,4 proc. w 2025 roku. Natomiast w 2026 roku wzrost PKB spowolni do 3 proc. Organizacja ocenia jednocześnie, nad Wisłą polityka fiskalna powinna być zacieśniana stopniowo przez kilka lat, aby zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy.

W maju Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozowała, że wzrost PKB Polski wyniesie 2,9 proc. w 2024 r. i 3,4 proc. w 2025 r.

– Gospodarka wzrośnie w tym roku o 2,8 proc., ponieważ rosnące płace realne i polityka fiskalna wspierają popyt. PKB powinien wzrosnąć do 3,4 proc. w 2025 r. dzięki funduszom unijnym pobudzającym inwestycje, ale spadnie do 3 proc. w 2026 r. wraz ze wzrostem tempa konsolidacji fiskalnej – czytamy w raporcie „OECD Economic Outlook”.

Zdaniem Organizacji inflacja średniorocznie wzrośnie do 5 proc. w 2025 roku i spadnie do 3,9 proc. w 2026 roku.

Zalecenia dla Polski

Według OECD, polityka pieniężna powinna pozostać restrykcyjna. Ale, biorąc pod uwagę ryzyko utrzymującej się inflacji, należy ją łagodzić powoli, w miarę jak presja cenowa wyraźnie zacznie zanikać.

– Biorąc pod uwagę duży deficyt fiskalny, polityka fiskalna powinna zacieśniać się w stopniowym tempie przez kilka lat, aby poprawić stabilność finansów publicznych i zapewnić zrównoważony wzrost. Wzmocnienie szkoleń dla dorosłych, podniesienie wieku emerytalnego i wdrożenie ukierunkowanej strategii migracyjnej mogłoby pomóc złagodzić niedobory siły roboczej i wzmocnić wzrost gospodarczy – wskazano w raporcie.

Polecamy też: