{"vars":{{"pageTitle":"Oprocentowanie lokat i kredytów. Premier do banków: zrealizujcie nasze postulaty, bo rząd nie poprzestanie na apelach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bank","bankowosc","inflacja","lokaty","main","premier","sektor-bankowy","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":301101}} }
300Gospodarka.pl

Oprocentowanie lokat i kredytów. Premier do banków: zrealizujcie nasze postulaty, bo rząd nie poprzestanie na apelach

Jeżeli sektor bankowy nie zrealizuje postulatów ws. oprocentowania lokat oraz obliczania kosztów kredytów hipotecznych, rząd wprowadzi regulacje prawne w tej kwestii. Tak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w wypowiedzi dla portalu 300Polityka.

Sektor bankowy w Polsce powinien zrezygonować z używania stawki WIBOR do obliczania rat kredytów hipotecznych i podnieść oprocentowanie lokat oraz depozytów. Tak uważa premier i Rada Ministrów.

O wprowadzenie stosownych zmian zarówno szef rządu jak i członkowie jego gabinetu apelują do sektora bankowego – o czym pisaliśmy m. in. w tym artykule.

Ale jeśli apele, by banki same dostosowały do tego swoją działalność, nie poskutkują, planowane jest uchwalenie odpowiednich ustaw.

Banki muszą zrozumieć, że jedziemy na tym samym wózku, a drenowanie kieszeni klientów to droga donikąd – mówi o postulatach rządu Mateusz Morawiecki w wypowiedzi dla portalu 300Polityka.

WIBOR i lokaty

Putinflacja uderza dziś niemal na każdym rynku (…). Dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły. Mamy gotowy plan wsparcia. Wakacje kredytowe, pomoc w spłacie rat, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – w najbliższych dniach konkretne projekty ustaw trafią na Radę Ministrów i następnie do Sejmu – mówi premier Mateusz Morawiecki w komentarzu dla 300Polityki.

O tych proponowanych rozwiązaniach pisaliśmy m. in. w tym artykule. 

Jednym z elementów pakietu wsparcia jest odejście od używania stawki WIBOR jako wartości, od której liczone są raty kredytów.

Nowy wskaźnik musi być korzystniejszy dla ludzi. Zresztą, zgodnie z zaleceniami regulatorów i naszego rządu, do wykonania których rynek się nie kwapi – powiedział premier w wypowiedzi dla portalu.

Szef Rady Ministrów wskazywał także, że nie ma zgody rządu na to, by wraz ze wzrostem stóp procentowych nie rosło oprocentowanie lokat i depozytów:

Nie ma i nie będzie zgody na maksymalizację zysków kosztem klientów. Bankom nie trzeba dwa razy powtarzać, że po wzroście stóp procentowych mają podnieść raty kredytów. Ale np. oprocentowanie lokat i depozytów stoi w miejscu. Marże depozytowe banków są ogromne. Nie ma na to naszej zgody.

Jeśli postulaty kierowane do banków nie poskutkują, premier zapowiada przygotowanie regulacji prawnych, które wymoga na bankach działania zgodne z rządowymi postulatami.

Mój rząd nie poprzestanie na apelach. Jeśli postulaty kierowane do banków nie poskutkują – przygotujemy prawne narzędzia, które wyegzekwują od sektora bankowego większą odpowiedzialność (…). Banki muszą przyczynić się do zdrowych relacji gospodarczych i lepszych warunków finansowych dla ludzi – podsumował swoją wypowiedź Morawiecki.

O ile jeszcze wzrosną raty kredytów? Prezes PFR przedstawia prognozę stóp procentowych