{"vars":{{"pageTitle":"Orlen i LPP wśród globalnych firm ocenianych ze względu na to jak przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news","rankingi"],"pageAttributes":["cele-zrownowazonego-rozwoju","davos","firma","lpp","orlen","wba","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":85828}} }
300Gospodarka.pl

Orlen i LPP wśród globalnych firm ocenianych ze względu na to jak przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju

Dziś ukazał się drugi ranking SDG2000, który mierzy, jakie światowe spółki najbardziej przyczyniają się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Na liście firm, które będą badane do 2023 roku, są dwie polskie firmy: Orlen i LPP.

World Benchmarking Alliance (WBA) to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz zaangażowania sektora prywatnego w realizowanie Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Jej ranking SDG2000 (z ang. Sustainable Development Goals 2000, czyli Cele Zrównoważonego Rozwoju 2000) bierze pod uwagę 2000 najbardziej wpływowych globalnych firm. Przy jego pomocy WBA chce promować „wyścig na szczyt”, w którym liderzy biznesu są zmotywowani, by robić więcej na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]

Polskie firmy w rankingu

Na liście znalazły się dwie polskie firmy notowane na GPW w Warszawie: największa polska spółka odzieżowa LPP i kontrolowana przez rząd spółka naftowo-energetyczna PKN Orlen.

W kategorii społecznej mierzono 13 wskaźników z trzech kategorii, które pokazywały, na ile w firmie przestrzegane są prawa człowieka, czy pracownicy mają możliwość składania skarg lub obaw w firmie. Firma LPP była badana w tej kategorii. Na 26 możliwych punktów zdobyła 1,5.

W latach 2022-2023 ma zostać także zbadana w kategorii dotyczącej gospodarki cyrkularnej.

Orlen natomiast będzie badany w rankingu w kategorii klimat i energia w roku 2021.

Jak porównać globalne firmy?

Metodologia rankingu opiera się na porównywaniu firm na podstawie określonych wcześniej punktów odniesienia, czyli tzw. benchmarków. Są one ustalane w porozumieniu z ekspertami oraz w badaniach. Dane zebrane od firm są następnie porównywane z tak określonym benchmarkiem.

Listę 2000 firm WBA ogłosiło podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Ich łączny przychód wyniósł w zeszłym roku 46 bilionów dolarów, zatrudniały ponad 102 miliony ludzi na całym świecie oraz kolejne miliony w łańcuchach dostaw.


Czytaj też: Inwestowanie przyjazne środowisku i ludziom nie oznacza niższego zysku wbrew stereotyp


Ranking corocznie identyfikuje i ocenia firmy o największym wpływie w siedmiu kluczowych obszarach transformacji. Są one określone zgodnie z 17 celami zrównoważonego rozwoju. Robi to w celu uwzględnienia zmieniającego się globalnego krajobrazu biznesowego.

Są to obszary transformacji: cyfrowa, społeczna, miejska, dot. gospodarki obiegu zamkniętego, dot. żywności i rolnictwa, dekarbonizacja i energia oraz zmiana systemu finansowego. Według organizacji przekształcenie tych obszarów sprzyja osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju przez globalne firmy.

“Nasze badania wskazują te globalne korporacje, które mają największy wpływ na uruchomienie zmian w tej kwestii.Jesteśmy tu, by przyglądać się, w jaki sposób wykorzystają swoją władzę w przyszłym roku” – powiedziała Paulin Murphy, Engagement Director w WBA.

W tym roku po raz pierwszy WBA zidentyfikowała również 10 największych inwestorów stojących za tymi 2000 wpływowymi przedsiębiorstwami. Na ich czele znajdują się m.in. The Vanguard Group, BlackRock i State Street.

WBA przy pomocy swoich badań chce wyznaczać “jaśniejszy kurs dla biznesu, dostarczając danych, informacji i umożliwiając dialog”, który ostatecznie przyczyni się do zbudowania bardziej bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.

Polska w rankingu zrównoważonego rozwoju ONZ jest wyżej od Włoch i USA