{"vars":{{"pageTitle":"Orlen ponownie największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej [Ranking]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["coface","firma","jeronimo-martins","najwieksze-firmy","orlen","pge","ranking","skoda"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":219421}} }
300Gospodarka.pl

Orlen ponownie największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej [Ranking]

PKN Orlen utrzymał się na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej w 2020 r., wynika z raportu „Ranking TOP 500 CEE” przygotowanego przez Coface.

W top-5 znalazły się także w kolejności: Skoda Auto, Jeronimo Martins Polska –właściciel sieci Biedronka, MOL oraz Polska Grupa Energetyczna (PGE) – na piątym miejscu.

„Firmy z czołówki są dobrze znane z poprzednich rankingów. PKN Orlen pozostaje niepokonany w czołówce, jednak jego obroty spadły o 23 proc., podczas gdy rok wcześniej wzrosły o 1 proc.. Czeska Skoda Auto (2.), sieć handlowa Jeronimo Polska (3.), międzynarodowy koncern naftowy i gazowy MOL Węgry (4.), polski koncern energetyczny PGE (5.), Volkswagen Slovakia (6.), PGNiG (7.) i Audi Hungaria (7.)były już w czołówce podczas poprzednich rankingów. Niemniej jednak większość z nich odnotowała jednak większość z nich odnotowała w kryzysowym roku 2020 niższe obroty niż w roku poprzednim. Jedynie Jeronimo Martins i PGE były w stanie zwiększyć swoje przychody odpowiednio o 10 proc. i 22 proc.” – czytamy w raporcie.

W top-10 znalazły się dwie nowe firmy handlowe: Eurocash (poz. 9) oraz Lidl (poz. 10), które w poprzedniej edycji zajmowały odpowiednio miejsca 11 i 24.

Ranking państw

W rankingu państw CEE przewodzi Polska, 32 proc. wszystkich firm w zestawieniu pochodzi z Polski (161 przedsiębiorstw – 2 mniej niż w ubiegłym roku).

„Chociaż pandemia miała wpływ na polskie firmy, wciąż są one największe w regionie – ze średnimi obrotami na poziomie 1,6 mld euro. Łączne przychody zmniejszyły się tylko o 0,proc., do 258,2 mld euro w 2020 r., natomiast zyski netto spadły o 20,6 proc.” – podano.

Drugie miejsce zajęły Czechy, na które przypada 15,4 proc. wszystkich firm z regionu,reprezentowanych przez 77 podmiotów o łącznych obrotach wynoszących 102 mld euro. Podium zamykają Węgry (13,6 proc. firm z „500″), skąd pochodzi 68 największych firm w całym regionie (o 5 mniej niż rok temu), podała instytucja.

„Gospodarki regionu Europy Środkowo-Wschodniej przystosowały się do nowego, pandemicznego środowiska, ale ten pozytywny obraz zakłóca perspektywa globalna i europejska. 500 największych firm w Europie Środkowej i Wschodniej doświadczyło w 2020 r. spadku przychodów i jeszcze większego spadku zysków” – powiedział CEO Coface w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej Jarosław Jaworski.

Spadek obrotów firm

Obroty 500 największych firm spadły o 3,3 proc. do 667 mld euro w 2020 r. Średnie obroty jednej firmy spadły do 1 333 mln euro z 1 378 mln euro w ubiegłym roku, co świadczy o wpływie pandemii na region, ale jednak również o jego odporności i potencjale wzrostu – podał Coface.

Trzy największe sektory, tj. sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych; sektor motoryzacyjny i transportowy oraz handel nadal przodują i generują ok. 54 proc. wszystkich dochodów.

„Wzrost w regionie Europy Środkowo-Wschodniej był napędzany przez konsumpcję gospodarstw domowych, które zaczęły regenerować się w drugiej połowie 2020 r. dzięki dobrej kondycji rynków pracy. Rosnące płace pracowników i niedobory siły roboczej powróciły, szybko wywierając presję na marże. W tych warunkach obroty największych firm w tym sektorze wzrosły do 102 mld euro (+9,6 proc.; najwyższy wzrost spośród wszystkich sektorów), a firmy były również w stanie odnotować skromne, ale jednak wyższe zyski netto (+2,7 proc.)” – powiedział Jaworski.

CEE Top 500 to wspólny projekt biur Coface w Europie Środkowej i Wschodniej. Ranking ten obejmuje największe firmy w regionie – na podstawie obrotów za rok kalendarzowy 2020 i został przygotowany w 2021 r. po raz trzynasty. Badanie obejmuje następujące kraje: Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię. Zidentyfikowano największe przedsiębiorstwa w każdym z powyższych krajów (obrót ≥ 300 mln euro), z wyłączeniem dostawców usług finansowych, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy leasingowe.

Cudzoziemcy łatwiej uzyskają pozwolenie na pracę. Sejm przyjął nowelizację ustawy