{"vars":{{"pageTitle":"Oszczędzanie coraz mniej opłacalne. Banki tną oprocentowanie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","hreit","inflacja","kredyty","lokaty","najnowsze","narodowy-bank-polski","oprocentowanie","oszczednosci","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"26 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":553966}} }
300Gospodarka.pl

Oszczędzanie coraz mniej opłacalne. Banki tną oprocentowanie

Banki tną oprocentowanie lokat albo zaostrzają warunki, po spełnieniu których można skorzystać z promocyjnych depozytów. To złe informacje dla osób, które powierzyły instytucjom finansowym swoje oszczędności.

Inflacja zjada siłę nabywczą kapitału szybciej niż banki dopisują odsetki do powierzonych im pieniędzy.

Jak wynika z danych zebranych przez HREIT (firma z branży nieruchomości), średnie oprocentowanie najlepszych bankowych depozytów w kwietniu 2023 roku wyniosło 6,84 proc. W ciągu miesiąca wynik ten pogorszył się więc o 0,15 proc. W marcu średnie oprocentowanie tych produktów wynosiło bowiem niemal 7 proc. Do tego to już 4. miesiąc z rzędu, kiedy spada oprocentowanie lokat.

Nawet ponad 10-procentowe straty

– Nie są to dobre wiadomości dla oszczędzających. Ci już od wielu lat obserwują, że banki znacznie wolniej dopisują odsetki do powierzonych im pieniędzy niż inflacja zjada siłę nabywczą kapitału. Szczególnie dotkliwie dotknęło to osób, którym lokaty kończyły się w ostatnich miesiącach. Nierzadko posiadacze rocznych lokat po uwzględnieniu podatku i inflacji realizowali ponad 10-procentowe realne straty. Jest jednak szansa, że sytuacja zacznie się poprawiać – o ile oczywiście inflacja faktycznie będzie spadać znacznie szybciej niż oprocentowanie depozytów – komentują analitycy.

Natomiast, jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w lutym 2023 roku średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat spadło do poziomu 5,81 proc. Jeszcze miesiąc wcześniej było to o 0,23 punktów procentowych więcej. Do tego w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Jest to o tyle istotne, że pomiędzy poziomem stóp procentowych a oprocentowaniem depozytów istnieje bardzo ścisły związek. W efekcie banki zmuszone były dokonać korekt oprocentowania, które wcześniej wzrosło w nadziei na podwyżki stóp procentowych, do których finalnie nie doszło – tłumaczą eksperci.

Niższe oprocentowanie depozytów to nie jedyny krok, na jaki decydują się banki. Inne działania to np. skracanie okresu promocji, obniżanie kwot, które można zainwestować czy wprowadzanie dodatkowych warunków, po których spełnieniu można skorzystać z promocji tj. aktywne korzystanie z karty lub BLIK-a.

Polecamy również: