{"vars":{{"pageTitle":"Oszczędzanie na wojsku? Mało prawdopodobne. "Polityka fiskalna pozostanie luźna"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["armia","najnowsze","obronnosc","polska","wojsko-polskie","wydatki-na-armie","wydatki-na-wojsko"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"13 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":625704}} }
300Gospodarka.pl

Oszczędzanie na wojsku? Mało prawdopodobne. „Polityka fiskalna pozostanie luźna”

Polityka fiskalna w 2024 roku pozostanie luźna, istnieje niewielka przestrzeń do redukcji wydatków na obronność w 2024 roku, która potencjalnie mogłaby być jednym ze źródeł zmniejszenia deficytu general government w przyszłym roku, ocenił Credit Agricole Bank Polska.

Realizacji obietnic wyborczych oraz przedłużeniu działań osłonowych będą prawdopodobnie towarzyszyły jednoczesne działania polegające na dążeniu do zmniejszenia innych wydatków budżetowych, tak aby ograniczyć wzrost deficytu w 2024 roku. Potencjalnym źródłem oszczędności może być ograniczenie wydatków na obronę narodową, niemniej jednak będzie to trudne do realizacji zadanie z uwagi na obecną sytuację geopolityczną (trwające wojna w Ukrainie oraz konflikt na Bliskim Wschodzie) – czytamy w Makromapie banku pt. „Czy będą cięcia wydatków na obronę narodową?”

Wydatki obronne w przyszłym roku mogą być nieznacznie mniejsze od zakładanych i będzie to wynikać z wolniejszego od przyjętych założeń realizowania wydatków, a nie ze zmniejszenia planów zakupowych, uważają analitycy.


Czytaj także: Polskie wojsko dostanie nowy sprzęt. Minister obrony narodowej zatwierdził umowy


W ramach dyskusji o zwiększenia wydatków publicznych w 2024 roku podkreślana była głównie potrzeba zwiększenia skali podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli (wzrost wydatków z budżetu o ok. 12 mld zł, 0,3 proc. PKB). Opozycja zapowiadała również znaczące podniesienie kwoty wolnej od podatku (spadek dochodów budżetowych o ok. 45 mld zł, 1,2 proc. PKB), jednak w ostatnich tygodniach wzrosło prawdopodobieństwo opóźnienia realizacji tej obietnicy. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu deficytu sektora general government w 2024 roku byłoby również ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania działań osłonowych w zakresie cen nośników energii – podano także.

– Zgodnie z ubiegłotygodniowymi wypowiedziami A. Domańskiego, doradcy ds. gospodarczych D. Tuska, opozycja rozważa obecnie zamrożenie cen gazu na cały 2024 roku i cen prądu do połowy przyszłego roku. Czynnikiem niepewności są również ostateczne działania rządu w zakresie przedłużenia obowiązywania obniżonej stawki VAT na produkty żywnościowe. Podsumowując, dostrzegamy istotne ryzyko w górę dla wysokości deficytu założonego w obecnym projekcie budżetu na 2024 roku – podkreślono.

Wydatki mogą nieznacznie zmaleć

Ekonomiści oceniają, że istnieje „niewielką przestrzeń do redukcji wydatków na obronność w 2024 roku i wynikać będzie ona przede wszystkim z wolniejszego od przyjętych założeń realizowania wydatków a nie ze zmniejszenia planów zakupowych”.

Stanowi to wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą w krótkiej perspektywie polityka fiskalna pozostanie luźna – podsumowano.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Przyjęta w marcu 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny zakłada wzrost wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB od 2023 roku oraz powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, w ramach którego będą pozyskiwane środki na modernizację Sił Zbrojnych RP.

Polecamy także: