{"vars":{{"pageTitle":"Oto skutki wzrostu cen. NBP: Dostępność mieszkań w dużych miastach spadła","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","finanse","kredyty","mieszkania","najnowsze","nbp","nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":700127}} }
300Gospodarka.pl

Oto skutki wzrostu cen. NBP: Dostępność mieszkań w dużych miastach spadła

Dostępność mieszkań w siedmiu dużych miastach Polski nieznacznie się pogorszyła pod koniec poprzedniego roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dzieje się tak, ponieważ ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia, wynika z najnowszej analizy Narodowego Banku Polskiego.

NBP opublikował właśnie co kwartalną „Informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce”. Najnowsza publikacja dotyczy IV kwartału 2023 roku.

Według danych zebranych przez NBP Dostępność mieszkań w Polsce pogarsza się. Wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w 7 dużych miastach (opierający się na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) nieznacznie spadł w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dzieje się tak, ponieważ ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jednocześnie szacowany, maksymalny dostępny kredyt mieszkaniowy nieznacznie wzrósł wobec poprzedniego kwartału, podaje bank centralnych. To efekt spadku stóp procentowych kredytów mieszkaniowych. Wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania utrzymał się bez zmian wobec podobnego wzrostu wynagrodzeń i cen mieszkań oraz spadku stóp procentowych.

– Czynnikiem powodującym zmianę ostatnich dwóch wskaźników dostępności była także liberalizacja podejścia nadzorczego do wysokości bufora na wzrost stóp procentowych przy ocenie zdolności kredytowej – podał NBP.

Czy wynajem mieszkania się opłaca

Eksperci banku centralnego sprawdzili również, jak wypada opłacalność najmu. I tak opłacalność najmu mieszkań nabywanych na wynajem za gotówkę nieznacznie się pogorszyła. Wzrost stawek czynszów nie zrekompensował bowiem silnie rosnących cen nieruchomości. Zwrot z kapitału własnego (ROE) z inwestycji w mieszkanie na wynajem kupione za gotówkę nieznacznie się poprawił, ale nadal jest ujemny przy dźwigni finansowej 50 proc. i wyższej, podał NBP.

Jednocześnie inwestycja w mieszkania na wynajem (bez uwzględniania kosztów transakcyjnych, remontów i zmian wartości mieszkania) nadal jest bardziej opłacalna niż lokaty bankowe.

Za to opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem w porównaniu z 10-letnimi obligacjami skarbowymi jest ujemna ze względu na wysokie oprocentowanie tych papierów wartościowych.

Polecamy: