{"vars":{{"pageTitle":"Państwa przyfrontowe napisały do KE. Chodzi o ukraińskie produkty rolne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bulgaria","embargo","komisja-europejska","list","najnowsze","pakiet-wsparcia","polska","rolnicy","rumunia","slowacja","ukraina","unia-europejska","wegry","zboze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"21 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":549459}} }
300Gospodarka.pl

Państwa przyfrontowe napisały do KE. Chodzi o ukraińskie produkty rolne

Ministrowie rolnictwa Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier apelują do Komisji Europejskiej o przeciwdziałanie zakłóceniom na rynkach rolnych tych krajów, podało ministerstwo rolnictwa Chodzi o skutki importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.

List został skierowany do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

– Ministrowie rolnictwa ponownie zwracają uwagę na narastający import produktów rolnych z Ukrainy, powodujący poważne zakłócenia na rynkach i szkody dla unijnych producentów rolnych, zwłaszcza w krajach członkowskich graniczących lub położonych w pobliżu granicy z Ukrainą. Podkreślają, że nie zgadzają się na sytuację, w której cały ciężar zagospodarowania zwiększonego importu spoczywa tylko na kilku krajach członkowskich UE – czytamy w komunikacie.

Nie tylko cztery zboża

Sygnatariusze listu zauważają, że przedstawiona przez Komisję Europejską propozycja nadzwyczajnego środka ochronnego, polegającego na dopuszczeniu importu wyłącznie w celu tranzytu do pozostałych państw UE i reszty świata, nie powinna ograniczać się do pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Sygnatariusze listu postulują o rozszerzenie zakresu o dodatkowe produkty. Ponadto obowiązywanie tych środków powinno być zagwarantowane również po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych (ATM). Wycofanie tych środków może być rozważane dopiero po przywróceniu stabilności rynkowej w krajach graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą.

Wsparcie pilnie potrzebne

List zawiera także apel o jak najszybsze zakończenia toczących się prac nad drugim pakietem wsparcia z rezerwy rolnej dla krajów członkowskich graniczących lub znajdujących się w pobliżu granicy z Ukrainą i jego wdrożenie bez zbędnej zwłoki.

Ministrowie proponują szereg innych, równoległych działań – łagodzących obecne trudności lub zapobiegających podobnym trudnościom w przyszłości, takich jak:

Polecamy: