{"vars":{{"pageTitle":"Parlament Europejski zapowiedział 18 mld euro inwestycji w zieloną energetykę, cyfryzację i transport","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","infrastruktura","inwestycje","laczac-europe","parlament-europejski","rail-baltica","ten-t","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"7 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":158520}} }
300Gospodarka.pl

Parlament Europejski zapowiedział 18 mld euro inwestycji w zieloną energetykę, cyfryzację i transport

Parlament Europejski przyjął instrument „Łącząc Europę”. W ciągu sześciu lat 30 miliardów euro trafi na finansowanie projektów transportowych, cyfrowych i energetycznych. 60 proc. z tej kwoty na wesprze zieloną transformację.

„Instrument ‚Łącząc Europę’ składa się z trzech elementów: około 23 mld euro przeznaczono na projekty transportowe, 5 mld euro na projekty energetyczne i 2 mld euro na projekty cyfrowe” – podał Parlament Europejski.

60 proc. tych funduszy ma trafić na projekty, które pomogą osiągnąć cele klimatyczne UE. Natomiast 15 proc. środków na energetykę sfinansuje projekty transgraniczne, związane z energią odnawialną. Ramy czasowe instrumentu to 2021-2027.

W ramach instrumentu „Łącząc Europę” będzie można finansować projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe, które mają znaczenie ogólnoeuropejskie. Będzie to na przykład inwestycja kolejowa Rail Baltica, infrastruktura ładowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi czy wprowadzenie zasięgu 5G na ważnych osiach transportowych.

Parlament usprawnił również uzgodnione uprzednio z Radą UE procedury dotyczące transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Państwa członkowskie będą musiały wyznaczyć punkt kontaktowy dla każdego projektodawcy. Muszą także dopilnować, aby uzyskanie pozwolenia nie trwało dłużej niż cztery lata.

Przepisy dotyczące instrumentu „Łącząc Europę” wejdą w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Będą one stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 roku. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na przygotowanie się do wdrożenia przepisów usprawniających TEN-T.

Koniec z greenwashingiem? Unia stworzy standard emitowania zielonych obligacji