{"vars":{{"pageTitle":"Rząd rozluźnił dyscyplinę w budżecie. MF: to tylko na ten rok","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","ministerstwo-finansow","najnowsze","piotr-patkowski","regula-wydatkowa"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"17 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":406731}} }
300Gospodarka.pl

Rząd rozluźnił dyscyplinę w budżecie. Ministerstwo Finansów: to tylko na ten rok

Zmiany w regule wydatkowej, zapisane w nowelizacji ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, dotyczą wyłącznie 2022 r. i nie wpływają na przestrzeń wydatkową w 2023 r. – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

W środę Sejm uchwali ustawę o zmianie ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. W ustawie znalazły się przepisy, mające na celu wyłączenie z limitu wydatków objętych stabilizującą regułą wydatkową środków, jakie zostały w 2022 r. przeznaczone na działania mające na celu obniżenie cen energii oraz zakupy gazu.

Ustawa dotyczy jedynie w 2022 r. i w żadnym stopniu nie wpływa na przestrzeń wydatkową w 2023 r. Oznacza to zawężenie rozwiązania wprowadzonego w ustawie o mrożeniu cen energii, pozwalającego na nieograniczanie limitem wynikającym z reguły wydatkowej dodatkowych wydatków w latach 2022-23. Podejście takie jest spójne z deklaracjami premiera dot. ograniczenia wydatków w roku 2023 – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w komentarzu nadesłanym PAP.

Zwrócił także uwagę, że nawet w odniesieniu do roku 2022 zmiany zapisane w ustawie dotyczą wyłącznie wydatków, „będących konsekwencją bezprecedensowych zagrożeń makroekonomicznych (wysoka inflacja) i geopolitycznych (agresja rosyjska na Ukrainę)”. Wiceminister Patkowski przypomniał, że koszt tych działań ponoszonych przez podmioty objęte limitem stabilizującej reguły wydatkowej szacowane są na ok. 1 proc. PKB, a więc (ok. 30 mld zł, i tylko w roku 2022.

Kategorie dodatkowych wydatków objętych tym rozwiązaniem są precyzyjnie wskazane w ustawie i obejmują dodatkowe działania nakierowane na wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wsparcie świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, jak również finansowanie sił zbrojnych. Procedowana ustawa nie stwarza żadnej podstawy do realizacji dodatkowych wydatków, a jedynie rozstrzyga sposób ich traktowania w sprawozdawczości budżetowej – powiedział Piotr Patkowski.

Stwierdził, że takie podejście zostało uzgodnione z Komisją Europejską.

– Spotkało się ze zrozumieniem Komisji w kontekście nowych wyzwań oraz faktu, że limit wydatków w ustawie budżetowej na rok 2022 został ustalony w oparciu o cel inflacyjny NBP (2,5 proc.), znacznie odbiegający od poziomu inflacji – dodał wiceminister finansów.

Przypomniał także, że takie rozwiązanie jest zgodne z zaleceniami Rady Unii Europejskiej na 2022 r.

– Rada zaleca zachowanie elastyczności pozwalającej na dostosowanie polityki fiskalnej do szybko zmieniających się okoliczności, w szczególności w celu wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw narażonych na podwyżki cen energii oraz zmniejszania wpływu wojny w Ukrainie. Jednocześnie jest ono zgodnie z kamieniem milowym KPO dotyczącym stabilizującej reguły wydatkowej – powiedział Piotr Patkowski. (PAP)