{"vars":{{"pageTitle":"Pekao: Rekordowy deficyt sektora general government w II kwartale - wyniósł ponad 86 mld złotych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["bank-pekao-s-a","banki","deficyt","deficyt-budzetowy","epidemia","epidemia-koronawirusa","finanse","finanse-publiczne","general-government","kryzys","kryzys-gospodarczy","lockdown","pekao","polska","prognozy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69363}} }
300Gospodarka.pl

Pekao: Rekordowy deficyt sektora general government w II kwartale – wyniósł ponad 86 mld złotych

W II kwartale 2020 roku deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government) w Polsce wyniósł 86,3 mld zł.  W samym II kwartale deficyt osiągnął równowartość 16,4 proc. PKB i należał do najwyższych w krajach Unii Europejskiej, piszą analitycy Banku Pekao.

W ujęciu dwunastomiesięcznym deficyt ten wzrósł do wartości 5,6 proc. PKB. Dla porównania w 2019 r. deficyt sektora general government wyniósł zaledwie 0,7 proc. PKB. W samym II kwartale deficyt wyniósł 16,4 proc. PKB (przy 2,2 proc. PKB w I kwartale.)

Według ekonomistów banku wzrost deficytu aż o 14,2 pkt proc. PKB względem I kwartału, to przede wszystkim konsekwencja wyższych o 20,2 pkt proc. PKB (95 mld zł) wydatków, przy wzroście dochodów jedynie o 6 pkt proc. PKB.

Wynik sektora general government jako proc. PKB w państwach UE w II kw. 2020, źródło: Bank Pekao

„Zwraca uwagę fakt, że pomimo iż Polska należała wiosną do krajów najmniej dotkniętych pandemią COVID-19, to wzrost deficytu należał do najwyższych w krajach UE. Jednocześnie skala spadku PKB w Polsce była wyraźnie niższa niż w większości krajów Unii. Relatywnie płytszej recesji nie należy wiązać z bezprecedensową co do skali i szybkości wdrożenia ekspansją fiskalną” – komentuje Bank Pekao.

„Doświadczenia innych krajów nie wskazują, aby większa skala stymulacji budżetowej w II kwartale 2020 roku przekładała się na niższą skalę spadku PKB. Wręcz przeciwnie – kraje, które dotknęła najgłębsza recesja doświadczyły także najwyższych deficytów, a przyczynowość przebiegała raczej z kierunku sfery realnej w stronę sytuacji fiskalnej (głębszy spadek aktywności przekładał się na gorszą sytuację budżetową)” – dodają ekonomiści.

Zdaniem autorów opracowania należy przy tym pamiętać, że podejmowane przez rząd działania pomocowe nie miały na celu ograniczenia recesji – bo było to niemożliwe ze względu na zablokowanie globalnych łańcuchów dostaw – ale na ograniczenie skali wzrostu bezrobocia i liczby bankructw przedsiębiorstw.

„Wprawdzie koniunktura gospodarcza odbiła wyraźnie w III kwartale 2020, jednak w całym roku deficyt sektora general government z pewnością wyraźnie przekroczy 10 proc. PKB. Po pierwsze, tradycyjnie największa część deficytu jest generowana w ostatnim kwartale roku. Po drugie, jesienny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 niekorzystnie wpłynie zarówno na stronę dochodową jak i wydatkową budżetu” – komentują analitycy Pekao

„Przyszłość pokaże na ile budżety będą w stanie udźwignąć koszty kolejnych potencjalnych fal pandemii oraz czy sytuacja gospodarcza krajów decydujących się na największą stymulację fiskalną będzie wyraźnie lepsza od tych, które zdecydowały się na mniejszą skalę ekspansji” – konkludują ekonomiści.

Polska waluta ciągle traci. Analitycy: wyprzedaż akcji to mieszanka wybuchowa dla złotego