{"vars":{{"pageTitle":"Pesymizm nie opuszcza polskich przedsiębiorców. Wszystko przez spadające marże","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza","analiza-ekspercka","duze-firmy","firmy","inflacja","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","najnowsze","perspektywy-gospodarcze"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"12 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":612033}} }
300Gospodarka.pl

Pesymizm nie opuszcza polskich przedsiębiorców. Wszystko przez spadające marże

Polscy menadżerowie finansowi są obecnie bardziej pesymistyczni co do przyszłości swoich firm i gospodarki niż w ubiegłym roku. Już 37 proc. z nich obawia się pogorszenia kondycji finansowej swoich firm, wynika z badania przeprowadzonego przez Allianz Trade we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Skarbników Korporacyjnych (PCTA).

To znacząca zmiana w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy ponad połowa ankietowanych menadżerów finansowych (55 proc.) uważało, że kondycja ich firm jest lepsza niż przed laty. Badanie wykazało, że przyczyną tego pesymizmu jest spadek marż, który jest widoczny jako bezpośredni skutek inflacji.

Po ubiegłorocznym optymizmie właściwie nie ma już śladu. Inne powody to m.in. przez spadek obrotów (spodziewa się go w tym roku połowa ankietowanych managerów finansowych). Jeszcze więcej, bo 67 proc. badanych wskazuje na  efekty inflacji, w tym na związany z nią wzrost kosztów finansowych ponoszonych przez ich firmy a nie tylko na wzrost cen towarów i usług.

W rezultacie przeciętna rentowność (marża) firm na tle branży prawdopodobnie zmniejszy się w obecnym roku, co martwi połowę ankietowanych.


Czytaj także: Firmy wiedzą, że cyfryzacja jest ważna. Ale na razie niewiele z tego wynika


Przedsiębiorcy nie są pewni przyszłości

Eksperci wskazują, że przyczyną tego pesymizmu są duże niepewności w gospodarce, zarówno na poziomie krajowym, jak i światowym. Rozwiązaniem nie jest jednorazowa zmiana, na przykład cen energii, ale konieczność skoncentrowania się na wielu aspektach równocześnie.

Małgorzata J. Grzegora, Prezes Stowarzyszenia Polskich Skarbników Korporacyjnych (PCTA), podkreśla, że obecnie firmy skupiają się na optymalizacji i zabezpieczeniu swojej sytuacji finansowej, często poprzez aktywne zarządzanie, mające na celu obniżenie tzw. kapitału pracującego.

Słabsza kondycja wielu firm z różnych sektorów jest szczególnie widoczna w porównaniu do sytuacji przedsiębiorstw w trakcie i krótko po pandemii Covid-19, gdzie po okresie rynkowej niepewności, w kolejnych miesiącach często obserwowaliśmy poprawę kondycji finansowej, czy nawet działania strategicznie nakierowane na rozwój. W 2023 roku sytuacja jest zdecydowanie inna, a działania firm są nakierowane na optymalizację i zabezpieczenie sytuacji finansowej, m.in. poprzez aktywne zarządzanie mające na celu obniżenie kapitału pracującego – komentuje Grzegora.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W obliczu rosnących trudności finansowych, wiele firm decyduje się na sprzedaż części biznesu.

Część z firm, zwłaszcza mniejszych, ale też i duże korporacje, decyduje się na sprzedaż części biznesu. Ponieważ nie wszystkie firmy są w trudnej sytuacji, a prawo rynkowe podaży i popytu działa, firmy o wciąż stabilnej kondycji, nastawione są na „łowienie” takich okazji i upatrują w tym szanse swojego rozwoju – podsumowuje prezes PCTA.

W związku z obciążeniem kapitału obrotowego i rosnącymi opóźnieniami w płatnościach, firmy są zmuszone redukować m.in redukować personel. Zmniejszenie zatrudnienia staje się częstą strategią w obliczu trudności finansowych, co jest związane z coraz większym ryzykiem niewypłacalności.

Polecamy także: