{"vars":{{"pageTitle":"PGE, Enea i Tauron chcą razem budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baltyk","enea","morskie-odnawialne-zrodla-energii","offshore","oze","pge","tauron"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":81661}} }
300Gospodarka.pl

PGE, Enea i Tauron chcą razem budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Trzy największe polskie firmy energetyczne podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy przyszłych projektach morskich farm wiatrowych.

PGE, Enea i Tauron w podpisanym liście intencyjnym wyraziły wolę nawiązania strategicznej współpracy, związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

“Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. To nie tylko krok ku transformacji naszej energetyki ku gospodarce niskoemisyjnej, ale przede wszystkim korzyści związane ze stymulowaniem rozwoju, zwiększeniem innowacyjności, a także wykorzystaniem potencjału polskich firm” – powiedział wicepremier Jacek Sasin.


Czytaj także: Morska energetyka wiatrowa w Polsce chce bliżej współpracować z rządem


Porozumienie, które zostało podpisane przez PGE, Eneę oraz Tauron oznacza, że trzy spółki – wszystkie kontrolowane przez polski rząd – będą wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową.

“Dzięki temu porozumieniu możemy razem z Tauronem i Eneą zwiększyć nasze szanse w procesie ubiegania się o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych oraz zwiększyć możliwości finansowania rozwoju projektów inwestycyjnych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

“Wykorzystanie potencjału energetycznego Morza Bałtyckiego wymaga zbudowania sprawnego mechanizmu finansowania, współpracy polskich firm oraz specjalistycznych kompetencji. Dzisiejsze porozumienie przyniesie efekt synergii przy budowie polskich mocy wiatrowych na morzu” – dodał Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Jak powiedział Ignacok, energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim odgrywa też ważną rolę w planach Tauronu dotyczących budowy zielonych mocy po 2025 roku.


Czytaj też: Strategia UE o morskich źródłach odnawialnych – co to jest i o co tu chodzi?


Podjęcie wspólnych działań pomiędzy spółkami ma być uzasadnione między innymi dużą konkurencją ze strony podmiotów trzecich zaangażowanych w projekty morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

“Dzisiejsze formalne nawiązanie współpracy trzech spółek pozwoli nam stać się dużo bardziej konkurencyjnymi na wymagającym rynku offshore, co w konsekwencji znacząco przyspieszy i wzmocni nasze działania w tym segmencie biznesowym” – powiedział Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei.

Do 2030 roku moc morskich farm wiatrowych PGE osiągnie 2,5 GW. W 2040 roku, zgodnie z założeniami Nowej Strategii Grupy PGE, Spółka będzie posiadać morskie farmy wiatrowe o mocy 6,5 GW. W tym czasie według założeń rządowych morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Bałtyku będą posiadały moc 8-11 GW.


Przeczytaj też: Polska będzie współpracować z Finlandią, Danią i Niemcami przy rozwoju offshore. To „kamień węgielny” dla polskiej energetyki


PGE prowadzi obecnie proces wyboru partnera branżowego dla projektów wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW.

Podpisany list intencyjny ma pozostać bez wpływu na proces jego pozyskania oraz rozwijane wspólnie z partnerem branżowym projekty morskich farm wiatrowych, dla których konieczne będzie uzyskanie pozwoleń lokalizacyjnych.

Tauron z kolei chce realizować strategię |Zielony Zwrot”, która zakłada zwiększenie do ponad 65 procent udziału OZE w miksie wytwórczym w perspektywie 2030 roku przy równoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o połowę.

Do 2025 roku Tauron chce mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW. Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mają odegrać istotną rolę w transformacji grupy po 2025 roku.

Enea także chce uczestniczyć w rozwoju sektora OZE, w tym morskich farm wiatrowych. Realizacja projektów offshore na Morzu Bałtyckim ma wpisywać się w te założenia i ma mieć istotny wpływ na realizację ich celu strategicznego, jakim jest ambitna transformacja w zakresie wytwarzania energii w kierunku nisko i zeroemisyjnym.

Ustawa o offshore przyjęta przez Senat. 100 senatorów zagłosowało za