{"vars":{{"pageTitle":"PGE i Ørsted wybrały wykonawcę do badań geotechnicznych pod Morską Farmę Wiatrową Baltica","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["badania","energia-odnawialna","morska-energetyka-wiatrowa","morska-farma-wiatrowa","offshore","orsted","pge","pge-baltica"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":161264}} }
300Gospodarka.pl

PGE i Ørsted wybrały wykonawcę do badań geotechnicznych pod Morską Farmę Wiatrową Baltica

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Dzięki temu będzie można wybrać odpowiednie miejsce na zamontowanie turbin wiatrowych i stacji transformatorowych dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku – Baltica 2 i Baltica 3.

Badanie podłoża jest niezbędne do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych. To jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy instalacji offshore. W zakres prac wchodzi wykonanie głębokich odwiertów, badań wykonywanych w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych (tzw. sondowania CPT). Trzeba także wykonać płytkie odwierty i przeprowadzić badania laboratoryjne na morzu i lądzie.

Rozpoczęte prace dotyczą Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3. Uruchomienie tej największej inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku, o łącznej mocy do 2,5 GW, planowane jest do 2030 roku.

Konieczne badania geotechniczne

Morska Farma Wiatrowa Baltica w przyszłości zajmować będzie w przybliżeniu powierzchnię tak dużą, jaką ma Warszawa.

Na tak dużym terenie podłoże gruntowe może być bardzo zróżnicowane, dlatego niezbędna jest czteroetapowa analiza. Pierwszy jej etap to rozpoznanie geofizyczne, które w tej inwestycji już zrealizowano. Drugi, którego dotyczy właśnie podpisana umowa z konsorcjum Geoquip Marine oraz MEWO S.A., to wstępne, a następnie pogłębione badanie geotechniczne.

Współpraca polsko-szwajcarska

Wykonawca wybrany do przeprowadzenia badań to konsorcjum stworzone z polskiego przedsiębiorstwa MEWO S.A. oraz szwajcarskiej firmy Geoquip Marine.

Ørsted i należąca do PGE spółka PGE Baltica będą wspólnie rozwijać, budować i obsługiwać Morską Farmę Wiatrową Baltica.


Czytaj także: PGE będzie współpracować z polskimi i duńskimi uniwersytetami, by rozwijać morską energetykę wiatrową


Zakończono już inne istotne etapy w pracach nad farmą wiatrową. W styczniu tego roku zawarto umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2. W kwietniu Baltica 2 i Baltica 3 otrzymały prawo do kontraktu różnicowego. PGE i Ørsted w maju sfinalizowały umowę joint venture dla wspólnych projektów offshore w Polsce.

Konsorcjum Geoquip Marine i MEWO jest jednym z pierwszych wykonawców wybranych przez partnerów joint venture. PGE i Ørsted posiadają po 50 proc. udziałów w Morskiej Farmie Wiatrowej Baltica. Ørsted dąży do posiadania łącznie 30 GW mocy zainstalowanych w morskiej energetyce wiatrowej na całym świecie do 2030 r. Realizacja projektu wpisuje się w strategię Grupy PGE, chcącej posiadać w tej perspektywie 2,5 GW w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Grupa Geoquip Marine ma międzynarodowe doświadczenie w wykonywaniu morskich badań podłoża gruntowego i interpretacji danych z badań. Świadczy usługi dla firm z sektora energetycznego, deweloperów infrastrukturalnych oraz organizacji rządowych i badawczych.

MEWO S.A. to firma działająca na europejskim rynku offshore. Jest największą w Polsce niezależną firmą oferującą usługi w zakresie badań i pomiarów środowiskowych, geofizycznych oraz geotechnicznych. Dostarcza usługi i rozwiązania dla morskich sektorów energetycznych na Bałtyku, Morzu Śródziemnym i południowej części Morza Północnego.

Parlament Europejski zapowiedział 18 mld euro inwestycji w zieloną energetykę, cyfryzację i transport