{"vars":{{"pageTitle":"PGE po raz pierwszy odnosi się do ryzyka klimatycznego w działalności spółki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","esg","klimat","ochrona-srodowiska","pge","raportowanie-niefinansowe","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"2 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":142900}} }
300Gospodarka.pl

PGE po raz pierwszy odnosi się do ryzyka klimatycznego w działalności spółki

PGE Polska Grupa Energetyczna po raz pierwszy przedstawiła swoje podejście do kwestii ryzyka klimatycznego. Zawarła je w pierwszym raporcie niefinansowym za rok 2020.

Prezentuje on podejście Grupy PGE do zarządzania kwestiami środowiskowymi, pracowniczymi i społecznymi oraz poszanowania praw człowieka.

Co PGE robi dla środowiska i społeczeństwa?

Raport niefinansowy prezentuje dane na temat tego, jak PGE inwestuje i działa w obszarze ESG, czyli z punktu widzenia ich wpływu na ochronę środowiska (E), dbanie o społeczeństwo (S) i prowadzenia ładu korporacyjnego (G).

W 2020 roku Grupa PGE przeprowadziła 23 działania związane z kwestiami pracowniczymi, ponad 35 inicjatyw w obszarze społecznym, a także 24 projekty badawczo-rozwojowe z zakresu ochrony środowiska – wskazuje raport firmy, dostępny online.


Czytaj też: Awantura o Turów może kosztować Polskę miliony z UE


Jak podkreśla PGE, głównym celem działań ESG jest sprawiedliwa i zrównoważona transformacja energetyczna.

W definicji PGE polega ona na przygotowaniu rozwiązań dla pracowników energetyki konwencjonalnej oraz regionów i społeczności lokalnych skupionych wokół kompleksów energetycznych Grupy PGE.

Jak pisze spółka, PGE daje temu wyraz także w prowadzonych inwestycjach.

„Grupa PGE jako jedna z pierwszych grup energetycznych ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. Otwarcie i rzetelnie komunikujemy, jaki kierunek rozwoju obraliśmy, jak go realizujemy i przede wszystkim, jak ten proces będzie rozłożony w czasie” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Transformacja energetyczna PGE

W 2020 roku spółki z Grupy PGE zainwestowały 1,6 mld zł w projekty wspierające transformację energetyczną. Blisko 40 proc. z nich stanowiły strategiczne inwestycje rozwojowe w energetykę odnawialną.

Redukcja emisji CO2 w 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem wyniosła 1 mln ton. W tym okresie o 9 proc. zmniejszył się także pobór wody przy konwencjonalnej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

“Zdajemy sobie sprawę z rosnącej wagi czynników środowiskowych (ESG) dla inwestorów, dlatego też zwiększamy zakres informowania w tym obszarze. Intensywnie pracujemy nad wyliczeniem śladu węglowego dla całej Grupy PGE, uwzględniając nasze emisje bezpośrednie i pośrednie” – powiedział Wojciech Dąbrowski.

“Publikacja danych niefinansowych wspiera inwestorów w podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych, a na takich inwestorach bardzo nam zależy” – dodał Wojciech Dąbrowski.

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Spółka PGE stara się też realizować 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (tzw. SDG’s).

W nowej strategii Grupa PGE wskazuje cztery (Cel 7, 11, 12 i 13), na które chce położyć nacisk. Wiążą się z dostarczaniem czystej energii, odpowiedzialną konsumpcją i produkcją oraz działaniami w dziedzinie klimatu.

Sprawozdanie niefinansowe Grupy PGE powstało zgodnie z wymogami znowelizowanej ustawy o rachunkowości.

Czy w Polskim Ładzie będzie miejsce dla energii z wiatru na lądzie?