{"vars":{{"pageTitle":"PGE wskazuje KPMG jako doradcę w procesie wydzielenia aktywów węglowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","kpmg","nabe","pge","transformacja-energetyczna","wegiel"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"24 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":222262}} }
300Gospodarka.pl

PGE wskazuje KPMG jako doradcę w procesie wydzielenia aktywów węglowych

Spółki energetyczne wybrały KPMG na doradcę w procesie wydzielenia aktywów opartych na węglu na Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), poinformował prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Wojciech Dąbrowski.

„Wspólnie z naszymi partnerami – czyli Tauronem, Eneą i Energą – wybraliśmy doradcę, będzie nim firma KPMG, która współpracowała już z Ministerstwem Aktywów Państwowych przy opracowaniu koncepcji NABE. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie przełoży się na sprawne przygotowanie tego etapu i ukończenie go zgodnie z harmonogramem w I kw. przyszłego roku” – powiedział Dąbrowski podczas konferencji prasowej.

Głównym zadaniem KPMG będzie doradztwo w obszarze strategii, modelu finansowego, strukturyzacji transakcji, opracowania modelu operacyjnego oraz doradztwo koncentracyjne i notyfikacyjne, dodał prezes.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), NABE ma przejąć do czerwca 2022 r. aktywa energetyczne i wydobywcze. Wcześniej zostanie dokonana wycena przejmowanych aktywów.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc.. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc.. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc. a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc.. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Glapiński: Polska to nie Turcja. Dalsze osłabienie złotego niespójne z fundamentami gospodarki