{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG pracuje z naukowcami nad technologią przetwarzania odpadów na energię","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["badania","biometan","nauka","pgnig","technologia","transport","wspolpraca-biznesu-i-nauki"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"13 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":161267}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG pracuje z naukowcami nad technologią przetwarzania odpadów na energię

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) prowadzi badania nad energetycznym zagospodarowaniem biodegradowalnych odpadów komunalnych. W ramach badań powstał prototyp instalacji produkującej biometan. Partnerem naukowym projektu jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Rozwiązanie, nad którym pracują naukowcy wraz ze specjalistami z PGNiG, opiera się na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego. Zaprojektowana technologia zostanie sprawdzona w warunkach rzeczywistych, a następnie poddana pełnej komercjalizacji.

Ma ona „umożliwić konkurencyjną i skuteczną utylizację biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych w oparciu o technologię fermentacji beztlenowej i produkcję gazu fermentacyjnego, którego wskaźniki jakości będą pozwalały na dostosowanie go do standardów technicznych biometanu, a następnie sprężania go do standardów odnawialnej alternatywy dla CNG, czyli bioCNG” – podała spółka.

Wyniki prac mają pozwolić na wdrożenie komercyjnej instalacji i uruchomienie produkcji bioCNG w 2023 roku – powiedział wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

Firma chce, dzięki doświadczeniu zdobytemu w projekcie, opracować formułę inwestycji związanych z produkcją bioCNG podejmowanych na wielką skalę. Jak wskazuje PGNiG, jest to istotne zwłaszcza pod względem rosnącego zapotrzebowania na sprężony gaz w transporcie.

Naukowcy współpracujący przy projekcie są zadowoleni z wstępnych rezultatów.

„Uzyskane wyniki badań pozwalają patrzeć z optymizmem na bioodpady jako potencjalnie duże źródło biometanu. Z kolei współpraca z tak silnym partnerem, jak PGNiG daje nadzieję na szerokie wdrożenie opracowanej technologii w gospodarce” – powiedział kierownik Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Jacek Dach.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem, importem i magazynowaniem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, a także dystrybucją paliw gazowych.

Przeterminowane piwo? Grupa Żywiec produkuje z niego energię, zamiast je wylewać