{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG odrzucił roszczenia Gazpromu ws. gazociągu jamalskiego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","gazociag","gazprom","infrastruktura","infrastruktura-gazowa","pgnig"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"3 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":270691}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG odrzucił roszczenia Gazpromu ws. gazociągu jamalskiego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż w sprawie EuRoPol Gazu, w której odrzuciło wszystkie roszczenia ze względów merytorycznych i proceduralnych, podała spółka.

2 lutego br. PGNiG otrzymało od pełnomocnika Gazpromu wezwanie na arbitraż obejmujące żądanie uznania prawa Gazpromu do dywidend z EuRoPol Gazu i praw wynikających z nadzoru korporacyjnego nad tą spółką, podało PGNiG. Drugim pozwanym w jest EuRoPol Gaz.

EuRoPol Gaz jest. inwestorem i właścicielem polskiego odcinka gazociągu tranzytowego Jamał – Europa.

O co chodzi?

15 stycznia 2022 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od Gazpromu wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie, dotyczące żądania zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego.

Gazprom oczekiwał podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną, w ramach wniosków o renegocjację Gazpromu z 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 roku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.