{"vars":{{"pageTitle":"PIE: Konsolidacja się opłaca. Tyle przedsiębiorstw planuje integrację z zewnętrzną firmą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dzialalnosc-grupowa","firma","handel","konsolidacja","najnowsze","przetworstwo-przemyslowe","przychody","rynek-nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"27 marca 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":738710}} }
300Gospodarka.pl

PIE: Konsolidacja się opłaca. Tyle przedsiębiorstw planuje integrację z zewnętrzną firmą

Ponad 1/4 przedsiębiorstw planuje konsolidację z firmą zewnętrzną w 2025 r., wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według najnowszych badań PIE, w tym roku zintegrować się z firmą zewnętrzną chce ponad 25 proc. polskich przedsiębiorstw. Jak ustalono, w 2024 r. 22 proc. firm deklarowało, że już działa w ramach konsolidacji. Najczęściej były to małe i średnie firmy. Konsolidacja dotyczyła przede wszystkim biznesów związanych z obsługą rynku nieruchomości, działalności w zakresie usług administrowania oraz firm finansowo-ubezpieczeniowych.

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, Instytut wskazał również, że w 2023 r. w Polsce działało ponad 2,5 tys. grup przedsiębiorstw.

Choć stanowią one tylko 16,4 proc. ogólnej liczby przedsiębiorstw niefinansowych, na podmioty te przypadało aż 70 proc. przychodów ogółem oraz ponad 60 proc. uzyskanego wyniku finansowego brutto. Do podmiotów o liczbie pracujących 10 i więcej osób, które należały do grup i jednocześnie były objęte badaniem (próba wynosiła 10 953), należała ponad połowa miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych – czytamy w „Tygodniku PIE”.

Co daje konsolidacja?

Jak podkreślają analitycy, grupy przedsiębiorstw mają duże znaczenie gospodarcze ze względu na tzw. efekt skali.

Z rokrocznych badań GUS wynika, że wśród grup przedsiębiorstw największą część stanowią te, których podmioty zarządcze (jednostki z najwyższego szczebla) mają siedziby za granicą (w ponad 80 proc. siedziba w krajach UE). Najwięcej grup przedsiębiorstw działa w przetwórstwie przemysłowym (27 proc.) oraz handlu i naprawie pojazdów samochodowych (19 proc.) – tłumaczy Polski Instytut Ekonomiczny w swoim Tygodniku.

PIE wskazuje przy tym, że dzięki konsolidacji firmy uzyskują dostęp do nowych rynków. Połączenie z firmą zewnętrzną sprzyja też dywersyfikacji oferty produktowej, co zmniejsza ryzyko związane z zależnością od jednego segmentu rynku. Wśród przedsiębiorstw produkcyjnych, które w 2024 r. działały w ramach konsolidacji, aż 70 proc. funkcjonowało na rynkach zagranicznych.

Instytut przekonuje jednocześnie, że konsolidacja firm może poprawić ich kondycję finansową oraz niektóre aspekty funkcjonowania.

Z badań PIE wynika, że wśród firm, które w 2024 r. działały we współpracy z firmą zewnętrzną, blisko 60 proc. wskazało na dobrą i bardzo dobrą sytuację finansową. Wśród firm, które tego działania nie podjęły, takich deklaracji było 52 proc. Wśród firm obsługujących rynek nieruchomości, które weszły w działalność grupową, 22 proc. wskazało na wzrost dostępności pracowników w 2024 r. (spadek zanotowało 11 proc.) – podsumowano w Tygodniku.

Polecamy też: