Produkt krajowy brutto wzrósł w drugim kwartale 2021 roku o 10,9 proc. w ujęciu rocznym. wobec 0,9-procentowego spadku w poprzednim kwartale. 13 sierpnia Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał szybki szacunek tych danych.
„Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2021 roku zwiększył się realnie o 10,9 proc. rok do roku, wobec spadku o 8,3 proc. w analogicznym okresie 2020 roku” – podał Urząd w komunikacie.
Konsensus rynkowy wynosił 11 proc. wzrostu w ujęciu niewyrównanym sezonowo, a więc realny wzrost PKB był jedynie nieznacznie niższy od oczekiwań.
Natomiast PKB wyrównany sezonowo, czyli w cenach stałych, przy roku odniesienia 2015. wzrósł realnie w drugim kwartale o 1,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 10,7 procent.
Wzrost PKB w 2kw 2021 wyniósł 10,9%r/r – blisko oczekiwań naszych i konsensusu. Oznacza, to że PKB Polski jest już powyżej poziomu sprzed pandemii (4kw 2019). Odbiliśmy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi. Silna była naszym zdaniem zarówno konsumpcja jak i inwestycje. pic.twitter.com/Jze1GImVJH
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) August 13, 2021
Wzrost na tym poziomie oznacza że PKB Polski jest już powyżej poziomu sprzed pandemii, wskazują analitycy banku ING. „Odbiliśmy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi. Silna była naszym zdaniem zarówno konsumpcja jak i inwestycje” – podają. Wzrost był zgodny z ich oczekiwaniami.
Z kolei analitycy mBanku szacowali, że wzrost PKB w II kwartale będzie jeszcze wyższy – na poziomie 12 procent. Przy czym nawet tę prognozę, wyższą o ponad jeden punkt procentowy od wstępnego szacunku, uważali za konserwatywną.
Wzrost PKB w II kwartale: 10,9% r/r (+1,9% kw/kw). To wystarczyło, aby strumień PKB wyskoczył ponad poziom notowany przed pandemią. Przy tak dużej amplitudzie wahań odczyt w końcu miesiąca może się różnić. Póki co przeszarżowaliśmy z prognozą 12%, choć wydawała się konserwą. pic.twitter.com/TYU19vgIcS
— mBank Research (@mbank_research) August 13, 2021
Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za II kwartał 2021 roku. Zostanie on opublikowany 31 sierpnia 2021 roku. Jak wskazują analitycy mBanku, „przy tak dużej amplitudzie wahań odczyt w końcu miesiąca może się różnić”.
Inflacja w Polsce wzrosła o 5%. To najwyższy poziom od 10 lat