{"vars":{{"pageTitle":"PKN Orlen przystąpił do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["daniel-obajtek","europejski-zielony-lad","komisja-europejska","neutralnosc-klimatyczna","pkn-orlen","strategia-wodorowa","transformacja-energetyczna","wodor"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":60471}} }
300Gospodarka.pl

PKN Orlen przystąpił do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

Sojusz na rzecz Czystego Wodoru to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca przybliżyć wspólnotę do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dziś PKN Orlen poinformował, że dołączył do tej inicjatywy.

Sojusz na rzecz Czystego Wodoru został stworzony przez Komisję Europejską 8 lipca tego roku. Jego uczestnikami są liderzy przemysłu, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, krajowych i regionalnych ministerstw oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Jak informuje Komisja Europejska, sojusz ma za zadanie stworzyć “system wspierania inwestycji, służący rozwojowi produkcji czystego wodoru i stymulowaniu popytu na czysty wodór w UE”.

Wspomniany sojusz jest jedną z form, w jakich Unia Europejska realizuje cele dążenia wspólnoty do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Inwestycje w czystą energię z wodoru należą do jednego z trzech filarów transformacji systemu energetycznego planowanej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Według Komisji Europejskiej “wodór może być źródłem energii w sektorach, które nie nadają się do elektryfikacji i umożliwić magazynowanie energii w celu zrównoważenia zmiennych przepływów energii ze źródeł odnawialnych”.

“Inicjatywa KE zrzesza podmioty zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych technologii wodorowych, wpisujących się w plany neutralności klimatycznej UE. To także jeden z naszych strategicznych kierunków rozwoju” – napisał na twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek, informując o przystąpieniu Orlenu do sojuszu.

Odnawialny wodór można wykorzystywać jako substrat, paliwo lub jako nośnik i magazyn energii oraz do wielu potencjalnych zastosowań w sektorach przemysłu, transportu, energii i budownictwa.


Czytaj również: Gdynia dostanie wsparcie na stworzenie transportu wodorowego


Jego kluczowa zaleta to fakt, że nie emituje on żadnego zanieczyszczenia CO2 ani prawie żadnego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego pozwala obniżyć emisyjność procesów przemysłowych i sektorów gospodarki, w których jest to pilnie potrzebne, a zarazem trudne do osiągnięcia.

Wspomniana strategia Komisji Europejskiej na rzecz integracji systemów energetycznych to nie tylko strategia wodorowa i ten sojusz. Określono w niej 38 różnych działań mających na celu stworzenie bardziej zintegrowanego systemu energetycznego.

Obejmują one przegląd istniejącego prawodawstwa, wsparcie finansowe, badania i wdrażanie nowych technologii i narzędzi cyfrowych, opracowanie wytycznych dla państw członkowskich w sprawie środków polityki budżetowej oraz stopniowe wycofywanie dotacji na paliwa kopalne, reformę systemu zarządzania rynkiem i planowanie infrastruktury, a także lepsze informowanie konsumentów.

Do 2022 roku wartość rynku wodoru może wynieść 600 mld zł, a Polska może na tym skorzystać