{"vars":{{"pageTitle":"PKO BP: Inflacja pozostanie z nami na lata, pobudzać ją będzie również Polski Ład","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","pko-bank-polski","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":142267}} }
300Gospodarka.pl

PKO BP: Inflacja pozostanie z nami na lata, pobudzać ją będzie również Polski Ład

Podwyższona inflacja pozostanie z nami „na lata”, a stymulować ją będzie także Polski Ład, który prawdopodobnie zwiększy dochody gospodarstw domowych o wyższej skłonności do konsumpcji – komentują najnowsze dane GUS ekonomiści PKO BP.

Inflacja CPI kontynuuje rajd w górę. Według wstępnych danych w maju wzrosła do 4,8 proc. z 4,3 proc. rok do roku w kwietniu – piszą analitycy PKO BP, największego polskiego banku.


Czytaj więcej: Inflacja w Polsce blisko 5%. To najwyższy wzrost cen od 10 lat


„Największa w tym zasługa efektów bazy statystycznej, ale zauważalne są również inne czynniki wzrostu. Inflacja wyrównała najwyższy odczyt od 10 lat i osiągnęła drugi najwyższy poziom od niemal 20 lat. W naszej ścieżce osiągnęła tym samym swoje tegoroczne maksimum, które może wyrównać jeszcze w grudniu” – pisze PKO BP.

Jak dodają, inflacja cen konsumentów pozostanie do końca roku nie tylko na poziomie 4+, ale być może nawet 4,5+, co przy wysokiej inflacji bazowej będzie wywierało presję na Radę Polityki Pieniężnej, aby podwyższyć stopy procentowe.

„Ta pozostanie jednak wg nas nieugięta. Duża niepewność związana z przebiegiem programu szczepień (w szczególności relatywnie niski odsetek osób 50+ zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2) nie pozwala wykluczyć powrotu restrykcji przeciwepidemicznych na jesieni. Takiego scenariusza i jego negatywnych implikacji dla gospodarki obawia się Rada”.

Jak komentują ekonomiści, podwyższona inflacja pozostanie z nami „na lata”, a stymulować ją będzie także Polski Ład, który prawdopodobnie zwiększy dochody gospodarstw domowych o wyższej skłonności do konsumpcji.

„To może naszym zdaniem mieć wpływ na Radę, ale najwcześniej w 2022. Wcześniej można się spodziewać innych ruchów normalizujących politykę NBP, w tym zmiany komunikacji z rynkiem oraz ograniczenia skupu aktywów” – konkludują.