{"vars":{{"pageTitle":"PKO BP: Nowe dane o inflacji nie przekreślają obniżki stóp procentowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","najnowsze","pko-bp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"15 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":703784}} }
300Gospodarka.pl

PKO BP: Nowe dane o inflacji nie przekreślają obniżki stóp procentowych

PKO Bank Polski ocenia, że choć inflacja okazała się w I kwartale br. o 0,4 pkt proc. niższa niż zakładała projekcja banku centralnego, nie wpłynie to na najbliższe decyzje w zakresie polityki pieniężnej; w efekcie ekonomiści banku w dalszym ciągu widzą przestrzeń na obniżkę stóp procentowych o 25 pb w listopadzie.

Według nich, inflacja na koniec roku wyniesie ok. 5 proc. r/r (wobec 2 proc. r/r w marcu).

Dzisiejsze dane nie mają wpływu na najbliższe decyzje w zakresie polityki pieniężnej, ponieważ Rada skupiona jest na perspektywach inflacji bazowej i niepewności w kwestii mrożenia cen nośników energii. Niższa od oczekiwań NBP inflacja w I kw. 2024 oznacza niższy punkt startowy projekcji lipcowej. My w dalszym ciągu widzimy przestrzeń na obniżkę stóp NBP o 25 pb w listopadzie – czytamy w komentarzu banku „Macro Flash” do danych GUS.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka CPI w marcu spadła do 2 proc. r/r (wstępne dane: 1,9 proc. r/r) z 2,8 proc. r/r w lutym. Tym samym w całym I kw. 2024 inflacja wyniosła (średnio) 2,8 proc. r/r., czyli była – jak podkreśla PKO BP – o 0,4 pkt proc. r/r niższa niż zakładał Narodowy Bank Polski (NBP) w marcowej projekcji.


Czytaj także: Inflacja wyższa, niż wcześniej podawano. Ekonomiści: teraz wzrost cen przyspieszy [AKTUALIZACJA]


W marcu ceny towarów drożały tylko o 0,4 proc. r/r, czyli najwolniej od stycznia 2019. Podwyższona pozostaje inflacja usługowa, ale ona również spada – do 6,6 proc. r/r z 7 proc. r/r w lutym – wskazano w komentarzu.

Ekonomiści zwrócili też uwagę, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w marcu spadły o 0,1 proc. m/m (wstępne dane: -0,2 proc. m/m), i znalazły się poniżej wzorca sezonowego (+0,2% m/m).

W ujęciu rocznym inflacja w tej kategorii wynosiła tylko 0,3 proc. r/r wobec 2,7 proc. r/r w lutym. Szybka dezinflacja żywnościowa to zasługa mocno spadających cen drobiu (8,9 proc. r/r), nabiału i jaj (-2,3 proc. r/r), owoców (-4,5 proc. r/r) i warzyw (-4,8 proc. r/r). Oczekujemy, że powrót 5 proc. stawki VAT na ok. 80 proc. koszyka żywnościowego podniesie w kwietniu ceny, aczkolwiek nie w pełnym zakresie ze względu na wojny cenowe między sieciami handlowymi. Zakładamy, że wpływ wyższego VAT na inflację może być bardziej rozłożony w czasie. Oczekujemy, że w marcu inflacja żywnościowa osiągnęła minimum i wzrośnie do ok. 5 proc. r/r na koniec 2024 – napisali dalej.

Ceny nośników energii spadły o 0,3 proc. m/m (wstępne dane 0,4% m/m) oraz o 0,5 proc. r/r. Przy stabilizacji cen regulowanych, wpływ na miesięczne zmiany cen energii miał opał, który w marcu staniał o 2,1% m/m, w największej skali od maja 2023. Z kolei ceny paliw wzrosły o 0,1 proc. m/m. Dostępne dane ze stacji paliw jak i wzrost ceny ropy Brent w wyniku zawirowań geopolitycznych na Bliskim Wschodzie każą oczekiwać ich silniejszego wzrostu w kwietniu, wskazano też w komentarzu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Inflacja bazowa bez cen żywności i energii prawdopodobnie spadła w marcu do 4,6-4,7 proc. r/r z 5,4 proc. r/r w lutym. Impet (zmiany m/m po odsezonowaniu) pozostaje zbliżony do 0,2-0,3 proc., co po zannualizowaniu daje 3-4 proc. r/r, nieco powyżej celu NBP. W górę zaskoczyły ceny w łączności (0,9 proc. m/m), a od początku roku podwyższona pozostaje dynamika cen w sektorze HoReCa (0,7-0,8 proc. m/m). Oczekujemy, że inflacja bazowa minimum lokalne osiągnie w kwietniu (ok. 4 proc. r/r), po czym do końca roku wzrośnie do 5-6 proc. r/r, głównie jako konsekwencja wysokiej dynamiki płac – czytamy dalej w raporcie.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak w październiku 2023 r. obniżyła je o 25 pb.

Czytaj także: