{"vars":{{"pageTitle":"PKO BP: Wyniki szczytu w Brukseli wspierają naszą optymistyczną prognozę wzrostu PKB Polski w 2021","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bruksela","makroekonomia","pkb","pko-bank-polski","prognozy","szczyt-rady-europejskiej","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"11 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72925}} }
300Gospodarka.pl

PKO BP: Wyniki szczytu w Brukseli wspierają naszą optymistyczną prognozę wzrostu PKB Polski w 2021

Dzięki wczorajszemu kompromisowi na szczycie UE w Brukseli największy bank w Polsce podtrzymuje swoją  – najbardziej optymistyczną wśród wszystkich banków w kraju – prognozę wzrostu PKB Polski w 2021.

Jak wskazali ekonomiści PKO BP, wczorajsze porozumienie daje szansę na dostęp do dużych środków, które mogą wspierać modernizację – w tym transformację energetyczną i cyfryzację – i rozwój polskiej gospodarki.

„Wynik szczytu wspiera naszą prognozę wzrostu PKB w 2021 na poziomie 5,1 proc., najwyższą wśród banków w Polsce” – napisali w komentarzu do wyników szczytu.

Do tej pory Polska i Węgry blokowały przyjęcie nowego 7-letniego budżetu unijnego wraz z funduszem odbudowy, ponieważ kwestionowały mechanizm, który miał łączyć wypłaty środków z praworządnością. Oba kraje twierdziły, że ich polityka nie zagraża rządom prawa i opisywały tę kwestię jako wtrącanie się w ich wewnętrzne sprawy.

Kompromis wypracowany między Polską i Węgrami a resztą państw UE zakłada, że do uzgodnionego tego lata mechanizmu praworządnościowego zostaną dołączone wytyczne, w jaki sposób nowe zasady będą działać.

Mechanizm ma wejść w życie 1 stycznia i odnosić się tylko do wydatków z nowego budżetu. Dodatkowo, ewentualne kary będą mogły być nałożone dopiero po tym Jak Trybunał Sprawiedliwości UE wypowie się co do legalności tych ustaleń – a to może zająć miesiące, a według niektórych komentatorów nawet lata.

Dzięki przyjęciu unijnego budżetu i funduszu odbudowy Polska i Węgry mają otrzymać przez kolejne siedem lat równowartość 25 proc. swoich PKB z 2018 roku. – wyliczyli ekonomiści ING.

„Szacujemy, że szczyt pozytywnego wpływu napływu środków z UE na wzrost PKB nastąpi w 2023, z istotnym wkładem także w 2022. W kolejnych latach, wraz ze wzrostem gospodarki, wpływ funduszy UE na dynamikę PKB powinien być mniejszy. Nowa fala środków z UE powinna mieć przy tym dodatkowe pozytywne efekty zewnętrzne” – wyliczyło PKO BP.

Dzięki przyjęciu unijnego budżetu i funduszu odbudowy Polska i Węgry mają otrzymać przez kolejne siedem lat równowartość 25 proc. swoich PKB z 2018 roku – wyliczyli z kolei ekonomiści ING.

Na szczycie w Brukseli szefowie rządów państw UE zgodzili się także na zwiększenie ambicji klimatycznych Unii. Więcej o tym piszemy tutaj.