Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku. Rząd zdecydował o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku.
Według informacji po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów minimalna płaca wzrośnie w przyszłym roku po raz pierwszy od 1 stycznia, druga podwyżka zostanie wprowadzona od 1 lipca.
Po pierwszej podwyżce płaca minimalna wzrośnie do 3383 złotych, po drugiej 3450 złotych.
Według pierwotnych propozycji rządu, o których pisała prasa, od stycznia 2023 roku płaca minimalna miała wynosić 3350 złotych, a od lipca 3500 złotych brutto.
– Rząd trochę zaskoczył swoją dzisiejszą propozycją płacy minimalnej na przyszły rok, ale w ujęciu średniorocznym, nowa propozycja nie różni się znacząco od poprzedniej – ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Rząd trochę zaskoczył swoją dzisiejszą propozycją płacy minimalnej na przyszły rok, ale w ujęciu średniorocznym, nowa propozycja nie różni się znacząco od poprzedniej. pic.twitter.com/yyXziGikPg
— Łukasz Kozłowski (@LKKozlowski) June 7, 2022
Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 złotych brutto.
Wyższych podwyżek chciały związki zawodowe. Główne centrale związkowe zgodnie postulowały, by pierwsza podwyżka w styczniu wyniosła 490 zł, zaś druga, lipcowa, 250 zł.
Dlaczego pensja wzrośnie dwukrotnie
Dwukrotny wzrost minimalnego wynagrodzenia nie jest ewenementem. To mechanizm używany w czasach podwyższonej inflacji. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w sytuacji, gdy prognoza inflacji na kolejny rok jest wyższa niż 5 proc. rocznie, wówczas „ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca”.
Według rządowych prognoz inflacja w 2023 r. wyniesie 7,8 proc. średnio w ciągu roku. To daje powód do dwóch podwyżek minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku.
Proponowane przez rząd kwoty będą następnie przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji przez RDS. Jeżeli w tym terminie Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości płacy minimalnej, wówczas decyzję w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Ustalone przez Radę Ministrów kwoty nie mogą być niższe niż zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.
Płaca minimalna powinna wzrosnąć? OECD: co piąty zatrudniony w Polsce ma niskie zarobki [WYKRESY]