{"vars":{{"pageTitle":"Wzrost wynagrodzeń wyższy, niż inflacja? Tylko dzięki wypłatom w górnictwie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-makroekonomiczne","gospodarka","gus","inflacja","najnowsze","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":343336}} }
300Gospodarka.pl

Wzrost wynagrodzeń wyższy, niż inflacja? Tylko dzięki wypłatom w górnictwie

Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń w lipcu nie oznacza narastania presji placowej, oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach płace będą rosły wolniej niż inflacja.

W lipcu wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 15,8 procent. To więcej – chociaż nieznacznie – niż inflacja, która wyniosła 15,6 procent.

Ale analitycy największego polskiego banku nie interpretują tych odczytów jako dowodu na zwiększanie się presji płacowej w gospodarce.

Wyższe płace nie w całej gospodarce

– Lipcowe dane interpretujemy jako potwierdzenie dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy. Wyższej od oczekiwań dynamiki wynagrodzeń nie interpretujemy jako oznaki narastania presji placowej – piszą ekonomiści PKO BP.

Sektor przedsiębiorstw, tak jak jest ujmowany przez GUS, obejmuje 6,5 mln z prawie 17 mln pracujących w Polsce. Nadreprezentowane są w nim „ciężkie” sektory przemysłowe – wskazują analitycy banku. W lipcu otrzymały one jednorazowe premie. I to właśnie tłumaczy wzrost wynagrodzeń powyżej poziomu inflacji w lipcu.

Przyspieszenie dynamiki płac w porównaniu z czerwcem było konsekwencją jednorazowych wypłat w górnictwie, gdzie roczna dynamika wynagrodzeń wyniosła 81,6 proc.. Po wyłączeniu górnictwa płace w lipcu wzrosły o 14,1 proc. rok do roku wobec 12,9 proc. w czerwca. Ich dynamika była dodatkowo wspierana przez wypłaty nagród z okazji Dnia Leśnika i Dnia Energetyka – w wyniku których tempo wzrostu wynagrodzeń w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie oraz energetyce przekroczyło 30 proc. w ujęciu rocznym – podał bank.

Jak podają ekonomiści PKO BP, w całej gospodarce narodowej przeciętne wynagrodzenie rośnie zauważalnie wolniej. W II kwartale 2022 roku było to 11,8 proc. rok do roku, a w I kwartale – 9,7 procent.

Zdaniem analityków słabnąca koniunktura ogranicza dotkliwość braków kadrowych. Dodatkowo w otoczeniu gorszego popytu firmy będą mniej skłonne do spełniania żądań płacowych.

Polecamy też: