{"vars":{{"pageTitle":"Opłaty za plastik. MKiŚ podało proponowane stawki za opakowania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ekologia","odpady","plastik","prawo","srodowisko"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":333937}} }
300Gospodarka.pl

Opłaty za plastik. MKiŚ podało proponowane stawki za opakowania

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w związku z planami wprowadzenia opłaty produktowej proponuje stawki opłat za kubki plastikowe na poziomie 20 gr, a za plastikowe pojemniki na żywność na poziomie 25 groszy.

Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie stawek opłaty za opakowania jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego. Chodzi o opakowania wydawane nabywcom w jednostkach handlu detalicznego, jednostkach handlu hurtowego lub jednostkach gastronomicznych.

Projekt ten – wraz z projektem nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej – znajduje się obecnie na etapie Komisji Prawniczej. To komisja pomocnicza Rady Ministrów.

Zaproponowane kwoty jest są kilkukrotnie niższe od maksymalnej stawki opłaty. Został ona określona w powyższym projekcie ustawy. Ale, w przypadku niewielkiego wpływu zaproponowanych stawek opłaty na ograniczenia stosowania opakowań, istnieje możliwość zwiększenia stawek do maksymalnej wysokości 1 zł.

Oczekiwanym efektem regulacji jest ograniczenie zużycia opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego (pojemników na posiłki oraz kubków na napoje). A tym samym – ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie – jak wskazuje projekt – od początku 2023 roku.

Jak producenci plastiku zyskali na pandemii?