{"vars":{{"pageTitle":"Polski przemysł nadal w recesji. Ale są już pierwsze oznaki ożywienia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-przemyslowa","gospodarka","koniunktura","makroekonomia","najnowsze","pmi"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":619239}} }
300Gospodarka.pl

Polski przemysł nadal w recesji. Ale są już pierwsze oznaki ożywienia

PMI w Polsce w październiku 2023 r. wyniósł 44,5 pkt, podał S&P Global. Tym samym wskaźnik wzrósł w porównaniu do stanu miesiąc wcześniej. 

Z ankiet, jakie przeprowadzono wśród menedżerów polskich firm przemysłowych wynika, że koniunktura w przemyśle poprawiła się względem września. Wtedy indeks PMI wyniósł 43,9 pkt.

Wskaźnik PMI jest poniżej granicy 50 punktów, która wskazuje, kiedy przemysł jest fazie ekspansji, a kiedy w recesji. Wartości indeksu poniże 50 pkt oznaczają, że aktywność w przemyśle spada.

S&P Global zwraca uwagę w komunikacie, że już drugi miesiąc z rzędu ogólny spadek koniunktury był łagodniejszy, co wynikało przede wszystkim z mniej ostrego spadku liczby nowych zamówień oraz zatrudnienia. Jak podaje firma kontrastowało to jednak z szybszym spadkiem produkcji, zaległości w realizacji zamówień i zakupów wynikającym z dążenia firm do ograniczenia działalności i zmniejszenia zapasów.

– Najnowsze dane wskazują na dalszą poprawę kondycji łańcuchów dostaw i niższe ceny zakupu środków produkcji, co przełożyło się na kolejną obniżkę cen produkcji, ponieważ firmy konkurowały o kurczącą się pulę zamówień – podaje S&P Global.

Jest nadzieja, ale…

– W październiku wskaźnik PMI odnotował pierwszy wzrost z rzędu od początku 2023 r., dając nadzieję, że obecne poważne spowolnienie w przemyśle osiągnęło już swój najniższy punkt. Jednak kolejny wyraźny spadek liczby nowych zamówień, a także gwałtowny spadek zaległości w realizacji zamówień i wzrost poziomu zapasów gotowych produktów sugerują, że produkcja może jeszcze spaść w nadchodzących miesiącach – komentował dane o polskim PMI Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence, cytowany w komunikacie.

Balchin zwraca uwagę, że październikowy spadek liczby nowych zamówień był najwolniejszy od czterech miesięcy, ale „wciąż odznaczał się gwałtownością i przedłużył obecny okres poważnego obniżenia popytu do dwudziestu miesięcy”.

– Trwający obecnie spadek liczby nowych zamówień jest wręcz najsilniejszy w historii badania. Średni wskaźnik nowych zamówień liczony od marca 2022 r. wyniósł 42,1 pkt, co stanowi gorszy wynik niż w latach 2018-2020 (43,3 pkt), 2012-2013 (47,4 pkt), 2008-09 (42,7 pkt) i 2000-02 (46,7 pkt) – podkreśla ekonomista.

Ile wynosił indeks PMI w przeszłości pokazuje nasz wykres poniżej. To grafika interaktywna: należy najechać kursorem na wykres by odczytać dane.

Od początku drugiego kwartału 2022 roku nastroje w przemyśle wyraźnie się pogarszały. Było to wynikiem wybuchu wojny w Ukrainie, ale też efektem kryzysu wysokich cen energii.

Czym jest indeks PMI

PMI (ang. Purchasing Managers’ Index) to wskaźnik, który służy do pomiaru aktywności w sektorze przemysłowym. Jest on obliczany na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów zajmujących się zakupami w przedsiębiorstwach z danego sektora. PMI ma za zadanie dostarczyć informacji o aktualnej sytuacji gospodarczej, a także prognozować przyszłe trendy w produkcji przemysłowej.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Saldo odpowiedzi udzielanych przez menedżerów składa sią na subindeksy: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Odpowiedzi są następnie poddawane analizie i składane w jeden wskaźnik PMI.

Kluczowa dla interpretacji wskaźnika PMI jest bariera 50 punktów. Jeśli indeks jest powyżej progu 50 punktów, oznacza to, że sektor przemysłowy rozwija się, a im wynik jest wyższy, tym szybsze jest tempo rozwoju. Natomiast wynik poniżej 50 punktów wskazuje na spowolnienie lub recesję w sektorze przemysłowym.

PMI jest publikowany co miesiąc, zwykle na początku miesiąca. Opracowuje go firma S&P Global.

Najniższy wynik PMI w historii Polski został odnotowany w kwietniu 2020 roku i wyniósł zaledwie 31,9 punktu. Było to spowodowane pandemią COVID-19, która doprowadziła do drastycznego spadku aktywności w sektorze przemysłowym.

Najwyższy wynik PMI w historii Polski został odnotowany w listopadzie 2017 roku i wyniósł 54,9 punktu.

Polecamy także: