{"vars":{{"pageTitle":"PMI w przemyśle najwyżej od VIII 2021. To głównie zasługa gromadzenia zapasów przez polskie firmy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywnosc-przemyslowa","dane-makroekonomiczne","indeks-menadzerow-zakupow-markit-pmi","pmi","przemysl","surowce"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":225283}} }
300Gospodarka.pl

PMI w przemyśle najwyżej od VIII 2021. To głównie zasługa gromadzenia zapasów przez polskie firmy

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 54,4 pkt w listopadzie 2021 roku. Oznacza to, że aktywność sektora wzrosła w porównaniu z październikiem, kiedy zanotowano wartość 53,8 pkt. Była również najwyższa od sierpnia tego roku.

Wskaźnik PMI to złożony indeks obrazujący kondycję przemysłu. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Oblicza go firma IHS Markit, dostawca badań gospodarczych.

Przemysł w listopadzie

Indeks aktywności polskiego przemysłu wzrósł w listopadzie do 54,4 pkt. Tym samym, osiągnął najwyższą wartość od sierpnia 2021 roku.

Wzrost był większy, niż oczekiwali analitycy. Spodziewali się oni nieznacznej poprawy względem października – konsensus rynkowy wynosił bowiem 53,9 pkt.

Ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszym wzrostom produkcji i nowych zamówień – podała firma Markit.

Zamówienia wzrosły na rynku krajowym. Ale zlecenia od klientów zagranicznych spadały trzeci miesiąc z rzędu.

Z czym zmaga się sektor?

W listopadzie wzrosły także – i to gwałtownie, jak podaje IHS Markit – średnie koszty produkcji. Rosły one w najszybszym tempie od lipca tego roku.

Szybki wzrost cen wpłynął na aktywność zakupową producentów. Obawiając się, że niezbędne surowce i komponenty będą tylko drożeć, firmy dokonywały dużych zakupów na zapas.

W wyniku tego, „według najnowszych danych wzrost netto zapasów środków produkcji i półfabrykatów był najsilniejszy w ponad 23-letniej historii badań” – podaje Markit.

W ubiegłym miesiącu firmy zgłaszały również problemy z dostępnością siły roboczej.

Te trudności sprawiły, że „mimo nadziei na ich ostateczne pokonanie, optymizm polskich producentów osłabł, osiągając najniższy poziom od siedmiu miesięcy” – powiedział ekonomista IHS Markit Paul Smith.

Czytaj też: