{"vars":{{"pageTitle":"Wskaźnik PMI w polskim przemyśle wyniósł 52,7 pkt w III 2022. To pierwszy spadek od kilkunastu miesięcy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-makroekonomiczne","inflacja","makroekonomia","pmi","przemysl","wskazniki-makroekonomiczne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":284773}} }
300Gospodarka.pl

Wskaźnik PMI w polskim przemyśle wyniósł 52,7 pkt w III 2022. To pierwszy spadek od kilkunastu miesięcy

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł w marcu 2022 roku do poziomu poziomu 52,7 pkt. To pierwszy spadek tego wskaźnika, odzwierciedlającego koniunkturę w przemyśle, od 14 miesięcy.

Indeks Menadżerów Zakupów PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł do 52,7 pkt w marcu. To oznacza większy spadek w stosunku do lutego, niż przewidywali analitycy, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 53,1 pkt.

W lutym 2022 roku wskaźnik wynosił 54,7 pkt – poinformowało S&P Global, agencja ratingową oceniająca sytuację gospodarczą krajów i przedsiębiorstw.

Wskaźnik PMI odzwierciedla poziom aktywności w sektorze oraz poziom optymizmu w branży. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Pierwsze spadki od ponad roku

Marcowy odczyt głównego wskaźnika maskował spadek produkcji i nowych zamówień. Produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, a osłabienie napływu nowych kontraktów zakończyło 15-miesięczną sekwencję wzrostową – podała agencja S&P.

Jak wskazuje firma, polski eksport ucierpiał jeszcze bardziej. Według najnowszych danych, zlecenia od klientów zagranicznych odnotowały najostrzejszy spadek od połowy 2020 roku.

Najniższy od 16 miesięcy był także poziom optymizmu wśród przedsiębiorców.

Pogorszenie koniunktury było konsekwencją wojny w Ukrainie – wskazują analitycy S&P. Do tego powstałe w wyniku pandemii zakłócenia w łańcuchach dostaw pogorszyły się wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

– Produkcja i nowe zamówienia spadły z powodu zrozumiałych obaw klientów, a handel z sąsiednimi zza wschodniej granicy mocno ucierpiał. Ponadto problemy logistyczne obecne przy niedawnym ożywieniu w światowym przemyśle nasiliły się, prowadząc do kolejnego silnego wzrostu presji cenowych – wskazuje Paul Smith, ekonomista S&P Global.

Do tego problemem nadal są wysokie ceny paliw i energii, niekorzystne zmiany kursów walut oraz inflacja.


Indeks PMI został opracowany i był publikowany przez firmę Markit. W lutym 2022 roku IHS Markit oraz agencja ratingową S&P Global połączyły się pod marką S&P.

Inflacja w marcu w Polsce ostro w górę? Szok na rynku paliw głównym powodem