Indeks Menadżerów Zakupów PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w maju do 48,5 punktów. To najniższy poziom wskaźnika od 19 miesięcy – sporo niższy, niż oczekiwali analitycy.
Indeks spadł z kwietniowego poziomu 52,4, sygnalizując pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle – podaje agencja ratingowa S&P Global.
– Wskaźnik S&P Global PMI Polski Sektor Przemysłowy to złożony indeks obrazujący kondycję przemysłu, kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. W maju 2022 roku odnotował najniższą wartość od niemal dwóch lat – podaje firma.
Wskaźnik obrazujący nastroje przedsiębiorców z sektora nalazł się na najniższym poziomie od 19 miesięcy, podkreślono. Ponadto odczyt poniżej 50 pkt. oznacza spadek aktywności przemysłowej.
Analitycy spodziewali się wyższego odczytu – konsensus rynkowy wynosił 52 pkt.
Spadek produkcji i zamówień
W maju produkcja oraz nowe zamówienia – dwa z pięciu subindeksów –gwałtownie spadły. Oba wskaźniki odnotowały najszybsze tempo spadku od dwóch lat.
– Według ankietowanych firm niestabilność rynku wynikająca z wojny w Ukrainie oraz wysoka inflacja osłabiały sprzedaż zarówno w kraju, jak i za granicą. Nowe zamówienia eksportowe spadły trzeci miesiąc z rzędu, a spadek popytu dotyczył kluczowych unijnych gospodarek – podaje S&P.
Do tego wciąż wysoki był wzrost kosztów produkcji. Znaczna część zwiększonych wydatków producentów została przeniesiona na klientów w postaci wyższych cen wyrobów gotowych. Jednak tempo inflacji kosztów i cen wyrobów gotowych było znacznie słabsze niż w kwietniu.
Jak wskazują ekonomiści banku Pekao, także w kolejnych miesiącach należy się spodziewać słabej kondycji polskiego przemysłu:
PMI poniżej 50 pkt.
Nasz werdykt? Zaczęło się. Spadek zamówień i produkcji, słaby popyt z zachodniej Europy, ograniczona aktywność zakupowa (= koniec gromadzenia zapasów). W kolejnych miesiącach wyniki przemysłu będą gorsze. pic.twitter.com/daFkXQEtfd
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) June 1, 2022