{"vars":{{"pageTitle":"Po etacie biorą kolejne zlecenia. Polacy pracują więcej, bo jedna pensja nie wystarcza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elastyczna-praca","najnowsze","pensje","praca-dorywcza","rynek-pracy","wzrost-plac"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"20 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613419}} }
300Gospodarka.pl

Po etacie biorą kolejne zlecenia. Polacy pracują więcej, bo jedna pensja nie wystarcza

Aż 41 proc. Polaków pracujących zawodowo podejmuje się zleceń poza swoim głównym etatem. Blisko połowa z nich planuje kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wiąże się to ze skutkami trudnej sytuacji gospodarczej.

To wyniki badania „Jak dorabiają Polacy” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Gi Group. Odczucie skutków spowolnienia gospodarczego deklaruje 72 proc. badanych. Dlatego praca poza głównym etatem staje się coraz popularniejsza.

Choć zarobki w firmach rosną w tempie 10 proc. rok do roku, to nie zaspokajają również rosnących wydatków domowych. Podwyżki nie są w stanie zrekompensować strat spowodowanych wysokimi cenami.

Kto i jak pracuje dodatkowo?

Jakie plany na kolejne pół roku mają pracownicy? Połowa badanych planuje kontynuować albo podjąć dodatkową pracę. 28 proc. nie potrafiło jednoznacznie określić swoich zamiarów.

Praca dodatkowa jest częściej podejmowana przez osoby młodsze – podczas gdy decyduje się na nią 32 proc. osób w wieku 50 lat i starszych, wśród respondentów w wieku poniżej 34 lat odsetek ten wynosi blisko 49 proc. – podaje w komunikacie Gi Group.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Może to wynikać także z tego, że młodzi chcą zdobyć doświadczenie, a przy okazji dorobić do domowego budżetu. Ponadto częściej na dodatkową pracę decydują się osoby z wyższym wykształceniem (45 proc.) i osoby, które swoją główną pracę wykonują na podstawie umów cywilno-prawnych, a także pracownicy tymczasowi (54 proc. z nich).

Co druga badana osoba na dodatkową pracę przeznacza tygodniowo od 1 do 9 godzin. 10-19 dodatkowych godzin podejmuje się 3 na 10 ankietowanych.

Co dziesiąta osoba zdecydowana jest na pracę dodatkową trwającą od 20 do 29 godzin, podczas gdy 4 proc. poświęca jej aż 30 do 40 godzin w tygodniu. Co dziesiąta osoba podejmuje pracę dodatkową w sposób nieregularny – stwierdza Gi Group.

Praca dodatkowa musi się dostosować do tej głównej

To, ile czasu pracownicy poświęcają na dodatkowe formy zarobkowania, zależy przede wszystkim od liczby godzin pracy w głównym miejscu zatrudnienia. Najpopularniejszą formą jest praca dorywcza, której podejmuje się ponad połowa osób z drugą pracą.

Większość pracujących dodatkowo (57 proc.) jest przekonana, że nie wpływa to niekorzystnie na ich wydajność i zaangażowanie w główną pracę. Co trzecia osoba przyznaje jednak, że jest inaczej, przy czym częściej wskazują na to mężczyźni niż kobiety – zwraca uwagę Gi Group.

Praca dodatkowa umożliwia rozwój osobisty pracownika i zwiększa dochody, a także zadowolenie. Pracownicy mogą sami decydować o jej elastyczności. Dla pracodawcy, zwłaszcza z handlu, logistyki czy produkcji, to dobra wiadomość, gdyż mogą w razie potrzeby zatrudnić dodatkowych pracowników.

Czytaj także: