{"vars":{{"pageTitle":"Po ogłoszeniu Polskiego Ładu banki prognozują większy wzrost polskiego PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz","dane-makroekonomiczne","erste","goldman-sachs","pkb","polski-lad","prognozy-na-2021","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":158498}} }
300Gospodarka.pl

Po ogłoszeniu Polskiego Ładu banki prognozują większy wzrost polskiego PKB

Banki i instytucje tworzące prognozy makroekonomiczne zrewidowały swoje przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce w 2021 i 2022 roku. Prognoza na bieżący rok z 7 firm jest wyższa o średnio 0,6 punktu procentowego, a na przyszły średnio o 0,5 punktu.

Polski Ład to program reform Zjednoczonej Prawicy, który składa się z propozycji zmian m. in. w sektorach ochrony zdrowia, rynku pracy, wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw czy zielonej transformacji. Przewiduje on szeroki pakiet ulg dla przedsiębiorców i inwestorów na komercjalizację innowacji, rozwój działalności i inwestowanie w otoczenie społeczne.

Na pojawienie się propozycji programu, który przewiduje wsparcie finansowe firm liczone w miliardach złotych, a także zmiany podatkowe dla osób fizycznych, mające napędzać konsumpcję, zareagował nie tylko rynek, ale także analitycy.

Od czasu przedstawienia programu, polepszyły się prognozy dotyczące polskiego wzrostu gospodarczego prezentowane przez Allianz, Commerzbank, Economist Intelligence Unit, Erste Group, Goldman Sachs, Raiffeisen oraz Vienna Institute for International Economic Studies. Zmiany prezentuje poniższa tabela, przygotowana przez Focus Economics.

Jeśli chodzi o 2021 rok, największą zmianę zanotował Erste Group, jeden z największych banków w regionie. Zdaniem jego analityków, wzrost PKB wyniesie 4,8 zamiast 3,4 procent. Jest to wzrost o aż 1,4 punktu proc.

Z kolei najlepsze wyniki prognozuje amerykański bank Goldman Sachs. Ich zdaniem, polski produkt krajowy brutto wzrośnie o 5,8 proc. w 2021.

Średnio instytucje w czerwcu przewidywały, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 4,5 proc., wobec 3,9 proc. z majowych prognoz.

Większy ma być wzrost gospodarczy w przyszły roku. Według analityków wyniesie on 4,9 procent. Prognozy majowe wskazywały na 4,4 procent.

Tutaj także Goldman Sachs przewiduje najwyższe wartości (5,6 proc.), a najmocniej swoje prognozy zmieniły Raiffeisen i Erste Group.

Jeśli chodzi o PKB, rewizje nawet o 0,1 punktu procentowego oznaczają zmianę rzędu 2,3 miliarda złotych. A więc od czasu przedstawienia Polskiego Ładu, instytucje finansowe podwyższyły swoje prognozy co do wysokości PKB o odpowiednio 13,9 miliardów jeśli chodzi o 2021 rok i 27,1 miliarda jeśli chodzi o 2022.

Na wprowadzenie reform, które mają wzmocnić polską gospodarkę poczekamy co najmniej do jesieni. Pakiet nowelizacji i ustaw związanych z „Polskim Ładem” ma być przyjmowany w różnych terminach, w zależności od wymagań legislacyjnych. Pewne rozwiązania gospodarcze mają ruszyć na jesieni tego roku. Zmiany podatkowe mogą wejść w życie od 2022 roku. z kolei już w lipcu wprowadzono początkowe reformy z zakresu ochrony zdrowia.

O rozwiązaniach dotyczących podatkowego restartu, czyli pakietu ulg i zachęt finansowych dla firm na innowacje i inwestycje pisaliśmy w poniższych artykułach


  1. Wspieranie zagranicznych inwestycji

  2. Inwestycje strategiczne

  3. Wspieranie innowacji

  4. Repatriacja kapitału


Ważna agencja ratingowa podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski. Inflacja ma wynieść 3,8%