{"vars":{{"pageTitle":"Po raz pierwszy od 3 miesięcy jest więcej mieszkań na wynajem. Co to oznacza dla rynku?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwestycje","mieszkania","najemcy","nieruchomosci","otodom","rynek-mieszkaniowy","wynajem","wynajmujacy"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"23 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":316945}} }
300Gospodarka.pl

Po raz pierwszy od 3 miesięcy jest więcej mieszkań na wynajem. Co to oznacza dla rynku?

Po drastycznym spadku dostępności mieszkań na wynajem, związanym m. in. z przybyciem do Polski uchodźców z Ukrainy, rynek odbił się od dna. Po raz pierwszy od 3 miesięcy wzrosła liczba ofert najmu lokali mieszkaniowych.

Na zwiększenie ofert mieszkań na wynajem wpłynęło kilka czynników. Przede wszystkim popyt uspokoił się. Zwiększyła się także liczba dostępnych ofert – wynika z danych portalu Otodom.

Analitycy Otodom przewidują też, że wraz z końcem roku akademickiego liczba ofert znów się zwiększy, ale nie będzie ona tak duża, jak w ubiegłych latach.

Czy to koniec kryzysu mieszkaniowego?

W maju dodano 3,1 tys. nowych ofert, co stanowi wzrost o 35 proc. w porównaniu do kwietnia. Wówczas liczba nowych ofert wyniosła 2,3 tys. To pokazuje, że zwiększa się podaż na rynku najmu mieszkań. Jednak liczba nowych ofert jest wciąż dużo niższa niż w analogicznym okresie w 2021 roku i to o niemal 38 proc.

W maju dostępność ofert najmu wzrosła we wszystkich dużych miastach w porównaniu do kwietnia. Największy skok – na poziomie od 25 do prawie 30 proc. – był widoczny w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie.

W Poznaniu i Warszawie dostępność mieszkań na wynajem wzrosła o 18 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Jednak w ujęciu rocznym liczba ofert mieszkań na wynajem jest niższa, niż w zeszłym roku. Największa różnica została odnotowana w Łodzi i Krakowie, gdzie w maju było ponad 70 proc. mniej ofert, niż w analogicznym okresie rok temu.

W Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie liczba ofert jest niższa o ok. 60 proc., a w Gdańsku – ponad 53 proc. mniej ogłoszeń.

Poniższa tabela pokazuje, jak zmieniała się liczba ofert najmu w największych miastach Polski.

Ile zapłacimy za wynajem?

Średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w maju br. – w porównaniu do kwietnia br. – wzrosły prawie we wszystkich miastach (od 1,1 proc. we Wrocławiu do 7 proc. w Gdańsku i 8,5 proc. w Rzeszowie). Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie ten wskaźnik wynosi -5,8 proc., ale ta różnica wynika z faktu, że zmieniła się charakterystyka dostępnych ofert. Maleje liczba dużych i droższych mieszkań powyżej 80 metrów kwadratowych, a ich miejsce zajmują małe i średnie mieszkania, które są tańsze.

Poniższa tabela pokazuje, jakie są średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w największych miastach Polski,

Czy inwestycja w mieszkanie na wynajem wciąż się opłaca?

Inwestycje w lokale mieszkalne na wynajem wciąż pozostają opłacalne, chociaż przy rosnących kosztach kredytów ich opłacalność się zmniejsza.

Opłacalność takiej inwestycji zwiększyła się najbardziej w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. ​Jednak obecna sytuacja, czyli rosnące stopy procentowe i kurcząca się zdolność kredytowa ma tez druga stronę medalu. Te czynniki mogą spowodować, że osoby, które do tej pory szukały mieszkań na sprzedaż, będzie zmuszona szukać lokum na wynajem.