{"vars":{{"pageTitle":"Podatek Belki do poprawki. Wiceminister podał proponowane zmiany","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","ministerstwo-finansow","najnowsze","podatek-belki","podatek-od-oszczednosci","podatki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":701906}} }
300Gospodarka.pl

Podatek Belki do poprawki. Wiceminister podał proponowane zmiany

Planowane zmiany w tak zwanym podatku Belki zakładają wprowadzenie kwoty wolnej od opodatkowania. Jej wysokość określałby co roku resort finansów.

O planowanych zmianach w przepisach podatkowych poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na interpelację poselską. Aktualnie trwają uzgodnienia wewnętrzne projektu.

Projekt zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku od oszczędności i inwestycji, w ujęciu rocznym. Zwolnienie z podatku ma dotyczyć części dochodów z oszczędności, zapisanych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Podatnik będzie mógł gromadzić oszczędności tylko w jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym obligacji lub jednym wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym lokat terminowych. Wyodrębniony pakiet oszczędnościowy może być prowadzony przez instytucję finansową (bank, SKOK lub oddział banku zagranicznego), mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśnił wiceminister w odpowiedzi na interpelację.

Sposób rozliczania podatku

Rozwiązanie to zakłada, że instytucja finansowa, która prowadzi wyodrębniony pakiet oszczędnościowy, nie będzie pobierała „podatku Belki” do wysokości kwoty zwolnionej. Natomiast powyżej tej kwoty będzie pobierała 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy, tak jak obecnie.

W przypadku dochodów z inwestycji kapitałowych (np. ze sprzedaży akcji na giełdzie) wprowadzona będzie roczna kwota dochodów wolna od podatku, którą podatnik będzie rozliczał w zeznaniu rocznym PIT-38 – dodał Jarosław Neneman.

Wysokość kwoty wolnej będzie określać Ministerstwo Finansów osobno na każdy rok kalendarzowy.

Proponujemy, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 tys. zł (obecnie byłoby to 5250 zł) – podsumował wiceminister.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: