{"vars":{{"pageTitle":"Podatek od nadmiarowych zysków? "To nie jest dla nas temat tabu"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","finanse-publiczne","makroekonomia","podatki","podatki-dochodowe","windfall-tax"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":321544}} }
300Gospodarka.pl

Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce? Wiceminister finansów: To nie jest dla nas temat tabu

Rząd nie wyklucza wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.

Podatek od nadmiarowych zysków, tzw. windfall tax, to specjalne obciążenie zwykle jednorazowe, nakładane w wyjątkowych sytuacjach, gdy uzyskiwany zysk przez przedsiębiorców nie jest bezpośrednią zasługa prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, a wynika z okoliczności zewnętrznych.

Dyskusja o opodatkowaniu np. firm naftowych, które czerpią duże korzyści ze wzrostu cen paliw, wywołanego wojną w Ukrainie, trwa w Europie już o od kilku miesięcy.

W Polsce również jest podejmowana, w ostatnich dniach mówił o tym m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniach ze swoimi sympatykami. Lider PiS stwierdził m.in., że jeśli państwowe spółki nie obniżą cen, a banki nie podwyższą oprocentowania lokat, to ich zyski zostaną obłożone „wielkim podatkiem”.

O wypowiedzi prezesa został zapytany wiceminister finansów Artur Soboń. W rozmowie z Polskim Radiem 24 stwierdził, że rząd nie wyklucza takiego rozwiązania.

– Jeśli mówimy o podatku od nadmiarowych zysków to ja takiego rozwiązania nie wykluczam. Jeśli będziemy widzieli, że będzie to skuteczne narzędzie do reagowania na sytuację, w której pozycja poszczególnych podmiotów gospodarczych jest nadużywana, wynikająca z czynników zewnętrznych, jest nadużywana, po to aby uzyskiwać nadmiarowe zyski kosztem swoich klientów, to wtedy możemy reagować – powiedział Soboń.

– To nie jest dla nas temat tabu – dodał wiceminister finansów.

Wprowadzenie windfall tax zapowiedziało już kilka krajów, m.in. Wielka Brytania i Węgry. Na Węgrzech specjalny podatek ma mieć bardzo szeroki zakres: mają nim zostać objęte banki, ubezpieczyciele, duże sieci handlowe, firmy energetyczne i handlowe, firmy telekomunikacyjne i linie lotnicze.


Polecamy także: