{"vars":{{"pageTitle":"Podatnik Bezgotówkowy: nowy program MFu chce dać firmom najszybszy zwrot VAT w Europie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["firma","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","ministerstwo-finansow","podatki","vat"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"7 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":145050}} }
300Gospodarka.pl

Podatnik Bezgotówkowy: nowy program MFu chce dać firmom najszybszy zwrot VAT w Europie

Nowy projekt Ministerstwa Finansów o nazwie Podatnik Bezgotówkowy ma pozwolić przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, w której znaczna część obrotu jest realizowana bezgotówkowo, otrzymać szybszy zwrot VAT – dowiedziała się 300Gospodarka. 

Obecnie przedsiębiorcy muszą czekać na zwrot VAT zazwyczaj do 60 dni. Nowa propozycja Ministerstwa Finansów ma oferować im rozwiązanie najszybsze w Europie i skrócenie tego czasu do nawet 15 dni.

To efekt toczących się w resorcie prac nad wprowadzeniem nowego statusu zaufanego podatnika – podatnika bezgotówkowego.

W zamierzeniu resortu rozwiązanie to ma sprzyjać podniesieniu płynności finansowej firm, preferujących obrót w formule bezgotówkowej. Ma to być też swego rodzaju marchewka dla przedsiębiorców i zachęta do instalowania kas online i terminali niezależnie od wielkości firmy.

Podatnik Bezgotówkowy ma być włączony do oferty skierowanej do polskich MŚP w ramach Polskiego Ładu.

Droga obsługa gotówkowa

Obsługa gotówki jest dziś droga zarówno dla przedsiębiorców jak i dla państwa.

Według danych NBP, koszty gotówkowych płatności detalicznych w Polsce wynosiły w 2015 r. 21 mld zł. NBP wyliczył, że obsługa płatności gotówkowych pochłania co roku ok. 1 proc. PKB. To koszty jej druku, liczenia, ochrony i transportu.

Według Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych wzrost liczby kart płatniczych i zwiększenie wartości transakcji przy ich udziale to istotne czynniki wpływające na wzrost wartości inwestycji i konsumpcji, a przez to na wzrost PKB.

Popularyzacja obrotu bezgotówkowego dla finansów państwa oznacza m. in. minimalizowanie ryzyka nadużyć, w tym powstrzymanie dalszego rozwoju szarej strefy. Potwierdza to Międzynarodowy Fundusz Walutowy wg którego promowanie płatności elektronicznych ma być sprawdzonym narzędziem zmniejszającym lukę VAT.

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przy założeniu, że szarą strefę udałoby się zredukować rocznie o 1 pkt. proc. (w relacji do PKB), dodatkowe wpływy do sektora finansów publicznych w latach 2018-2023 mogłyby wynieść od 63,9 mld PLN do 127,8 mld PLN.

Z naszych informacji wynika, że szczegóły programu Podatnik Bezgotówkowy zostaną ogłoszone przez ministra Tadeusza Kościńskiego we wtorek podczas Cashless Congress w Warszawie.