{"vars":{{"pageTitle":"Podwyżka płacy minimalnej w Polsce jedną z największych w Europie. Ale ledwie dogania inflację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce","wykres-dnia"],"pageAttributes":["main","najnowsze","najwazniejsze","pensja","pensja-minimalna","place","rynek-pracy","wynagrodzenia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"25 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":469238}} }
300Gospodarka.pl

Podwyżka płacy minimalnej w Polsce jedną z największych w Europie. Ale ledwie dogania inflację

Niemal we wszystkich krajach UE płaca minimalna w tym roku wyraźnie wzrosła. W Polsce skala podwyżki była piątą co do wielkości w Unii Europejskiej.

Dane na temat płacy minimalnej zebrał Eurofound. To unijna agencja do spraw poprawy warunków życia i pracy.

Według zestawienia Eurofund największy wzrost płacy minimalnej w tym roku nastąpił na Łotwie. Podwyżka wyniosła 24 proc. i obecnie najniższa pensja w tym kraju wynosi 620 euro

Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, gdzie wzrost wyniósł 22,2 proc. Teraz pracownik w Niemczech nie może zarabiać mniej niż 1981 euro miesięcznie.

Na podium w zestawieniu Eurofund znalazła się jeszcze Rumunia. Tam minimalne wynagrodzenie wzrosło o 17,65 proc. rok do roku i wynosi obecnie 3000 lei, co stanowi równowartość około 606 euro.

– Podwyżki są znacznie wyższe niż przed rokiem (i nieporównywalnie wyższe niż w latach ubiegłych). We wszystkich państwach członkowskich (z wyłączeniem Hiszpanii) średni nominalny wzrost w 2023 r. wyniósł 12 proc., w porównaniu z około 6 proc. w ubiegłym roku (między styczniem 2021 r., a styczniem 2022 r.). Mediana wzrostu w 2023 r. wynosi jak dotąd 11 proc., ponad dwukrotnie więcej niż 5 proc. w poprzednim roku – podaje Eurofund

Wyścig z inflacją

Polska na tej liście zajęła piąte miejsce, za Węgrami. Styczniowa podwyżka płacy minimalnej o niecałe 16 proc. wystarczyła, by wyprzedzić Belgię, czy takie kraje, jak Litwa i Chorwacja.

Eurofund zestawia też skalę podwyżek płac minimalnych z bieżącą inflacją HICP. To tzw. zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych używany przez Eurostat, pozwalający na porównywanie tempa wzrostu cen w poszczególnych krajach UE. Chodzi o to, żeby pokazać czy przeprowadzony wzrost najmniejszych wynagrodzeń nadąża za inflacją.

Jak w takim ujęciu wypada Polska? Podwyżka do 3490 zł od stycznia z 3010 zł rok wcześniej ledwie wystarcza na pokrycie wzrostu cen. HICP w Polsce wyniósł w grudniu 2022 r. 15,3 proc. rdr.

Ale to i tak lepszy wynik, niż w innych krajach regionu. Np. wzrost minimalnej płacy na Wegrzech, czy w Czechach był znacznie poniżej inflacji. Podobnie na Słowacji, na Litwie, czy w Estonii. Pokazuje to grafika przygotowana przez Eurofund.

Jak rosła płaca minimalna w Polsce na tle Europy

Eurofund zwraca uwagę, że choć w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej wzrost minimalnej pensji może i nie nadążał za inflacją, to jednak właśnie w tych krajach był on nominalnie największy.

– Spośród 13 krajów, które odnotowały największy wzrost, 10 to państwa członkowskie, które przystąpiły do UE po 2004 r. Osiem rejestruje wzrost powyżej 10 proc., podczas gdy pozostałe dwa, Bułgaria i Słowacja, zbliżają się do tej cyfry – podaje Eurofund.

Polska z prawie 16-proc. wzrostem jest w tym gronie.

Wyprzedziliśmy Grecję, uciekamy Portugalii

Sprawdziliśmy jednak jak wyglądają efekty podwyżek najniższej krajowej w porównaniu do innych krajów UE. W tym celu posłużyliśmy się danymi Eurostatu, który przelicza minimalne wynagrodzenie według standardu siły nabywczej PPS. To sztuczna waluta stworzona przez Eurostat – za jeden PPS można kupić taką samą ilość towarów i usług w każdym kraju Unii. Przeliczanie płac na PPS pozwala na porównywanie ich wysokości między poszczególnymi państwami członkowskimi.

Wynik naszej analizy pokazuje wykres poniżej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat podwyżki płacy minimalnej w Polsce przesunęły nasz kraj w zestawieniu wysokości najniższej płacy z 10. miejsca ledwie na 9. pozycję.

Wnioski? W Polsce trwa dyskusja o tempie podwyżek minimalnej pensji, ale dane Eurostatu wskazują, że niewiele te podwyżki zmieniają: jesteśmy europejskim średniakiem pod względem poziomu minimalnego wynagrodzenia.

Ale z drugiej strony jest tak, jak piszą eksperci Eurofund: polskie płace zbliżają się stopniowo do europejskich. W ciągi dekady udało się wyprzedzić takie kraje, jak Grecja i wyraźnie odjechaliśmy Portugalii, gdzie jeszcze w 2013 r. wysokość minimalnej pensji była porównywalna do polskiej. I choć do Niemiec nadal nam daleko, to jednak dystans się zmniejsza. Jeszcze w 2015 r. minimalna płaca w Polsce, liczona w PPS, stanowiła około połowy minimalnego wynagrodzenia w Niemczech. Obecnie jest to prawie 70 proc.

Polecamy też: