Ubyło firm, które planują podwyżki płac w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zwiększanie wynagrodzeń deklaruje obecnie 66,9 proc. przedsiębiorstw w porównaniu do 70,7 proc. z poprzedniej edycji badania, wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego.
– Wzrosła […] przeciętna wysokość planowanych, w perspektywie kwartału, podwyżek wynagrodzeń. Średnia wysokość podwyżki nieznacznie zwiększyła się (do 7,3 proc. z 7 proc. w III kw.), a jej wartość medianowa – do 7 proc. z 5 proc. W grupie przedsiębiorstw deklarujących podwyżki w I kw. 2024 r., blisko 15 proc. planuje wzrost wynagrodzenia o mniej niż 5 proc., 69 proc. firm – o 5-10 proc., a ponad 16 proc. – o ponad 10 proc. Powyższe zjawisko było prawdopodobnie związane ze wzrostem płacy minimalnej w gospodarce na początku 2024 r. – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
– Istotnie obniżył się bowiem odsetek firm przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy (do 66,9 proc. z 70,7 proc.). Jednocześnie skala prognozowanych podwyżek w tej perspektywie pozostała zbliżona do wartości notowanej w poprzednim kwartale: jej średnia wyniosła 8,3 proc., przy stabilnej medianie na poziomie 8 proc. – podaje NBP.
Kwartalne prognozy zatrudnienia ustabilizowały się na wysokim poziomie, natomiast prognozy roczne po raz kolejny wzrosły, przekraczając nieco poziom historycznej mediany, podał bank centralny.
Wzrost płacy minimalnej podbija wynagrodzenia
– Mimo słabnących nacisków płacowych zwiększył się (do 43,8 proc. z 38,1 proc.) udział respondentów planujących podniesienie wynagrodzeń w I kw. 2024 r. Pozostawał on też na poziomie wyraźnie wyższym od 10-letniej mediany (26,5 proc.). Wzrost ten miał charakter powszechny i dotyczył wszystkich analizowanych klas wielkości firm oraz sektorów. Największy przyrost udziału podmiotów planujących wzrost wynagrodzeń odnotowano w grupie firm dużych (o 14,2 pkt proc. do 51,1 proc.), a w przekroju branżowym – w gospodarce wodnej, energetyce i usługach – podał NBP.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Wyższy niż przed kwartałem i wyraźnie przewyższający 10-letnią medianę był udział podmiotów planujących podniesienie wynagrodzeń w I kw. 2024 r. Nieznacznie wzrosła również przeciętna wysokość planowanych w tym okresie podwyżek płac. Plany firm dotyczące podwyższenia wynagrodzeń mogą w znacznej mierze odzwierciedlać dostosowania związane z podwyżką płacy minimalnej, w szczególności biorąc pod uwagę dalsze, nieznaczne osłabienie presji płacowej odczuwanej przez firmy, podano także.
– W świetle danych z SM NBP w IV kw. 2023 r. relacja między wzrostem płac i wydajnością pracy mogła jednak ulec poprawie – spadł bowiem udział firm twierdzących, że wynagrodzenia rosły w większym stopniu niż wydajność pracy (do 32 proc. z 33,3 proc. w III kw.) – czytamy dalej.
Ostatnie badanie SM NBP odbyło się w grudniu 2023 r. W badaniu SM NBP wzięły udział 2525 podmioty wybrane z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Ze względu na przewagę w próbie przedsiębiorstw dużych, za którą jednak przemawia silna koncentracja zjawisk makroekonomicznych, wyniki badań ankietowych należy traktować z pewną ostrożnością. W próbie wyraźnie niedoreprezentowane są zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa.
Polecamy:
- Ekonomiści Pekao: gospodarka będzie stopniowo wychodzić z marazmu. Pomoże KPO
- W tym roku ceny mieszkań pójdą w górę. Popyt rośnie, a podaż jest najniższa od 2018
- Najważniejsze zmiany w podatkach w 2024 r. Rewolucja w fakturowaniu to nie jedyna nowość
- Optymizm wśród deweloperów. Co czwarty rozpocznie działalność na nowym segmencie rynku